Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İzetbegoviç’in mücadele arkadaşı Hasan Çengiç vefat etti

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) kurucularından ve Aliya İzetbegoviç'in yakın arkadaşı Bosna Hersek Savunma eski bakanı Hasan Çengiç 64 yaşında hayatını kaybetti.

Hasan Cengiç, 1992-96 yılları arasında Bosna Hersek Ordusu Genelkurmay Başkanlığı’nın yurt dışı lojistik şefi olarak görev yapmış, savaş döneminde Tahran ve İstanbul’da yaşamış ve Bosna Hersek ordusuna destek için çaba göstermişti.

1996 yılı Şubat ve Aralık ayları arasında Bosna Hersek Federasyonu Savunma Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Çengiç, Bosna Hersek Federasyonu entite parlamentosu ve Bosna Hersek parlamentosunda da görev yapmıştı.

İslam Birliği Meclis Başkanlığı vazifesinde de bulunan Çengiç, Boşnakça’nın yanı sıra İngilizce, Türkçe ve Arapça da biliyordu.

1957 Foça yakınlarındaki Odzak köyünde doğan Çengiç, Saraybosna Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuydu.

Çengiç, Vatanseverler Birliği’nin Altın Rozeti ve Bosna Hersek Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Gümüş Kalkanı sahibiydi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından Çengiç için “Bosna Hersek bugün bir kahramanını kaybetti. Aliya’nın yakın dava arkadaşı, sırdaşı, savaş döneminde savunma Bakanlığı yapmış, Bosna Hersek İslam Birliği’nde önemli görevler yürütmüş Gazi Hasan Çengiç’e Allah’tan rahmet, tüm Boşnak kardeşlerime başsağlığı diliyorum” taziye mesajını paylaştı.

Ibrahim Kalin

@ikalin1

Türkiye devlet görevlisi

Bosna Hersek bugün bir kahramanını kaybetti. Aliya’nın yakın dava arkadaşı, sırdaşı, savaş döneminde savunma Bakanlığı yapmış, Bosna Hersek İslam Birliği’nde önemli görevler yürütmüş Gazi Hasan Çengiç’e Allah’tan rahmet, tüm Boşnak kardeşlerime başsağlığı diliyorum.

Translate Tweet


HABERLER