Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


‘İttifakı genişletme çabaları erken seçimin işareti’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde farklı siyasi partilerle görüşmelerde bulunması, erken bir seçimin ön hazırlık çalışması ve Cumhur İttifakı’na yeni partilerin dahil edilmesi çabası şeklinde yorumlanıyor.

K24 Türkçe'nbin "konuya dair" İstanbul mahreçli haberi...

Erdoğan’ın geçen hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ardından Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve BBP Başkanı Mustafa Destici ile bir araya gelmiş ve görüşmelerde ittifak meselesinin konuştukları duyurulmuştu.

Yapılan görüşmeleri ekonomik kriz ile DEVA ve Gelecek partilerinin kurulmasından dolayı oluşan seçmen kaybını telafi etme çabası olarak değerlendiren uzmanlar, Cumhur İttifakı’nın yeni partileri ittifaka dahil etme arzusunda olduğunu fakat bunun gerçekleşmesinin çok zor olacağı görüşünde.

Yapılacak bir seçimde AK Parti’nin iktidara gelmesi için MHP ile ittifakının yeterli olmadığını ve Erdoğan’ın bu durumun farkında olduğu için siyasi görüşmeleri başlattığını belirten gazeteci Yıldıray Oğur’a göre, bu görüşmeler aynı zamanda ileride yapılacak bir erken seçiminin de göstergesi.

Saadet Partisi dışında, bir ay önce HÜDAPAR ile yapılan görüşmeleri de hatırlatan Oğur, Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nı genişletme politikası izlediğini ve önümüzdeki günlerde bu amaç doğrultusunda hareket edileceğini vurguladı:

“Yapılan anketlerde pandemi sürecinde giderek büyüyen ekonomik sıkıntılar ve yeni kurulan siyasi partilerden ötürü Cumhur İttifakı’nın oy oranında bir düşüş olduğu görülüyor. Bu düşüşün önüne geçmek için şu an Erdoğan bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyor. Tabi görüşmelerde bulunulan partilere baktığımız zaman görüyoruz ki kendi tabirleri ile ‘milli, yerli, muhafazakar’ bir ittifak oluşturma eğilimi var. Buna mukabil muhalefet ya da bu ittifak dışında kalmak isteyen kesim ise ‘yerli olmayan, terör destekçisi’ şeklinde kriminalize edilecek. Siyaset sahnesinde yaşanan tüm bu gelişmeleri erken seçime yönelik bir ön hazırlık olarak da gördüğümü belirtmek isterim.”

Türkiye’de ekonomi ve siyaset alanında ortaya çıkan bazı gelişmelerden sonra AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın bir sonraki seçimde iktidar olup olmayacağı özellikle siyasi gündemin öne çıkan konu başlıklarından biri olarak tartışılıyor.

Cumhur İttifakı’nın halihazırda yapılacak bir seçimde iktidar olmasının çok zor olduğunu belirten akademisyen Ufuk Uras, Saadet Partisi’ni ittifak dahil edilmesi amacının gerçekleşmesinin mümkün olmadığı görüşünde.

“Bir yandan Avrupa Birliği’ne yönelik olumlu reform mesajları veren öte yandan siyasi ortağı MHP’nin söylemleri etkisi altında kalan AK Parti’nin işi çok zor” diyen Uras, şu değerlendirmede bulundu:

“Başta düşünülen Millet İttifakı’nın parçalanması idi. Bunun için İYİ Parti’nin bu ittifaktan kopartılması için birkaç girişimlerde bulunuldu fakat İYİ Parti olumlu bir cevap vermeyince şu an farklı yollar izleniyor. AK Parti tüm planlarını yüzde 50 artı 1’e göre kurmuş durumda ve bunun için yeni siyasi partileri de ittifaka dahil etme arayışını sürdürüyor. Fakat ben Saadet Partisi’nin bu ittifakta yer alacağını kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü Saadet Partisi’nin hukuk, demokrasi alanlarında atılmasını istediği adımlar var ki bunlar da MHP tarafından kabul edilmesi kolay edilecek gibi değil.”
HABERLER