Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İŞTE ABD'NİN SURİYE'DE BULUNDUĞU BÖLGELER

Türkiye'nin Suriye'de YPG/PKK'ye yönelik başlattığı harekat sonrası ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının sayısı ve düzeni değişti. ABD askeri harekâtla birlikte çekildiği 16 noktadan 6’sına geri döndü. ABD güçleri halen 12 noktada konuşlu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye'nin Suriye'de YPG/PKK'ye yönelik başlattığı harekatın  9 Ekim’de başlatılmasından sonra, bu ayın başında aldığı Suriye’nin doğusundaki petrol bölgelerinde kalma kararının ardından 2015’ten bu yana bu ülkede konuşlu Amerikan askeri birliklerinin konumları değişikliğe uğradı. Anadolu Ajansı (AA) Suriye’de Amerikan askeri varlığının son durumunu detaylı bir harita ile ele aldı.

PETROL SAHALARI
Buna göre Türkiye’nin YPG/PKK ve DAEŞ'e  karşı başlattığı harekât öncesi ABD ordusunun kara güçleri, Suriye’de askeri nokta olarak kullandığı toplam 22 noktada varlık gösteriyordu. Buralarda 2 bin civarında askeri personel bulunduran ABD, Haseke vilayetinde 5, Deyrizor vilayetinde 4, Rakka vilayetinde 5, Aynularab (Kobani) kentinde 5, Menbiç (Münbiç) kentinde ise 3 noktada konuşlanmıştı.

AA’nın sahadaki muhabir ve yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarının devam ettiği sırada ABD güçleri Menbiç ilçesinden başlayarak, Aynularab, Rakka, Haseke’deki üs ve askeri toplam 16 noktadan çekildi. Rakka, Menbiç ve Aynularab’daki tüm üs ve askeri noktalardan çekilen ABD askerleri, petrol zengini Deyrizor’dan çekilmezken, Haseke’de petrol sahalarındaki üslerini de boşaltmadı.

MENBİÇ’E DÖNÜŞ OLMADI
Harekâtın durmasıyla eş zamanlı olarak ABD askerleri, harekât sırasında boşaltılan askeri üs ve noktalardan 6’sına geri döndü. ABD askerleri, Haseke ilinde terk ettiği tüm üs ve askeri noktaları ve Aynularab’ın güneyinde M4 karayolu üzerindeki Sırrin üssünde yeniden konuşlandı. Ancak Sırrin’deki durumun belirsiz olduğu, ABD askerlerinin büyük kısmının çekildiği, kalan kısmının da çekilmesinin beklendiği öğrenildi. Rakka vilayetinde Cezre’deki askeri noktasına tekrar yerleşen ABD, inşası kısa süre önce tamamlanan Şeker Fabrikası üssünün korunması için az sayıda asker gönderdi. Menbiç ilçesine ise hiç dönüş olmadı.
Anahtar Kelimeler: ' SURİYE' BULUNDUĞU BÖLGELER

HABERLER