Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


“İstanbul Sözleşmesi – Disiplinler Arası Bir Soruşturma” Kitabı Çıktı!

Yazarları arasında Erol Göka, Mahsum Aytepe, Mehmet Ulukütük, İhsan Toker, Turgay Aldemir gibi isimlerin de bulunduğu “İstanbul Sözleşmesi – Disiplinler Arası Bir Soruşturma” adlı eser Tire Kitap tarafından yayımlandı.

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması ve yürürlüğe girmesi hukuki, sosyolojik, felsefi, dinî ve kültürel bazı tartışmaları beraberinde getirirken ülkemizde konuyla ilgili birtakım eserler de yayımlanmaya devam ediyor. Bu eserlerden biri de Tire Kitap tarafından geçtiğimiz ay yayımlanan “İstanbul Sözleşmesi – Disiplinler Arası Bir Soruşturma” adlı kitap.

Kolektif bir çalışmanın ürünü olan eserin yazarları arasında; Abdullah Çolak, Abdulnasır Süt, Abdurrahman Akıncı, Ahmet Bozdağ, Davut Akduman, Erol Göka, Fadime Eminoğlu, Hasan Ayık, İhsan Toker, Mahsum Aytepe, Mehmet Birsin, Mehmet Ulukütük, Mustafa Günerigök, Turgay Aldemir, Veysel Dağaşan, Yusuf Batar gibi isimler bulunuyor.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanuna dair tartışmalar son yıllarda giderek büyürken, toplumun farklı kesimlerinin Sözleşme imzalandıktan ve kanuni düzenleme yürürlüğe girdikten sonra müdahil olduğu bu tartışmalar, çoğunlukla tarafların ideolojik yaklaşımlarına sahne oluyor. Kadın dernekleri, feminist çevreler, sol ve liberal kesimlerin ekseriyeti Sözleşme’ye sahip çıkarken muhafazakâr çevreler karşı çıkıyor.

Sözleşme’ye taraf olan kesimler arasındaki ihtilafın mahiyetini ideolojik referanslar belirlese de, şeklini daha çok tarafların meseleyi ele alış biçimi belirlemekte. Ancak tarafların meseleyi ele alış biçimi çözüme değil, sorunun kronik bir hâl almasına neden olmakta.

Kadın ve aile konusu, ideolojik bakış açısıyla ele alınan diğer meselelerden farklı olarak toplumun tüm kesimleri tarafından karşılıklı iyi niyet ve empatiyle müzakere edilmek ve çözüme kavuşturulmak durumunda.

Çünkü ailelerin dağılması, çocukların ihmal edilmesi, şiddet ve istismar gibi sorunlar, aslında toplumdaki hemen her kesimi rahatsız etmekte ve çözüm arayışına sevk etmektedir. Toplumsal yapımızın güçlenmesi, ailenin korunması; kadının, erkeğin ve çocukların hak ettiği değeri görmesi, ancak sağduyulu yaklaşımlara dayanan çözümlerle mümkün olabilir.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun; kadına, kadın-erkek ilişkilerine ve aile kurumuna dair pek çok felsefi, siyasi, hukuki, toplumsal ve pedagojik imalar ve kabuller barındırmakta. Bu durum, her iki metnin, birçok disiplin tarafından ele alınmasını zaruri kılmaktadır.

Bu nedenle kitapta modern hukuk, İslam hukuku, psikoloji, sosyoloji, felsefe, eğitim ve İslam düşüncesi alanlarına mensup akademisyenlerin görüşlerine başvuruldu. Ayrıca kadınlara ve çocuklara dair faaliyetleriyle geniş bir saha tecrübesine sahip olan Anadolu Kadın ve Aile Derneği’nin (AKADDER) de görüş ve kanaatleri alındı.

Çalışma bir kitap hüviyetine ulaşmadan önce adı geçen akademisyen ve sivil toplum temsilcileriyle 22 Şubat 2020 tarihinde Anadolu Platformu’nun Ankara Ofisi’nde gün boyu süren bir çalıştay yapıldı. Çalıştay, farklı disiplinlere mensup akademisyenlerin meseleyi karşılıklı olarak müzakere etmelerine fırsat tanıdı. Gün boyu süren ve pek çok meselenin açık yüreklilikle tartışıldığı çalıştaydan sonra tebliğ sahipleri metinlerine nihai hâllerini verdiler ve bunlar elinizdeki kitapta bir araya getirildi.


Haber Kaynak : Haber Duruş Haber Merkezi