Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İstanbul-Yeşilköy’de yeni açılacak acil durum hastanesine Prof. Dr. Murat Dilmener’in ismi verildi: “Hak ettiği değeri gördüğü için çok mutluyuz”

 

Yoksulların doktoru” olarak bilinen, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin duayen hocalarından Prof. Dr. Murat Dilmener’in ismi Yeşilköy’de yeni açılacak olan acil durum hastanesine verildi. Böylelikle hastanenin ismi “Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi” oldu. 3 Mayıs’ta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Dilmener’in ailesi, yakınları ve öğrencileri, Dilmener’in adının yaşatılması için kampanya başlatmıştı.

Fatima Çelik

Fatima Çelik

 

Dilmener’in torunu Alara Dilmener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın açıklamasında duyurduğu bu karar sonrası duygularını Medyascope ile paylaştı.

Alara Gencoğlu, karara ilişkin “Çok mutlu olduk, çok gurur duyduk, dedem de biz de huzura erdik. Verilmez diye çok korkuyorduk ama şimdi üstümüzden bir yük kalktı” dedi

10 Ekim 1941’de, Süryani bir ailenin çocuğu olarak Mardin’de dünyaya gelen Murat Dilmener, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü. Daha sonra mezun olduğu fakültedeki akademik çalışmaları ona “hocaların hocası” unvanını getirdi. 

Dilmener, doktorluk mesleğini “Sağlık, para ile satın alınmaz” ilkesiyle sürdürdü. Maddi durumu yetersiz hastaları karşılıksız tedavi ettiği için “yoksulların doktoru” olarak biliniyordu.

Hatta 2004 yılında yoksul hastaları Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hukuka aykırı şekilde ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle, 135 profesör ile birlikte Dilmener’e de soruşturma açılmıştı. Hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiğini söyleyen doktorlar konuyu yargıya taşımış, bunun üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Daha sonra hocaların bu paraları fakir hastaların tedavisi için kullandıklarına kanaat getirildiği için dava kapatılmıştı.

Dilmener’in hayat hikayesine ve çalışmalarına “Koronavirüs salgınında kaybettiklerimizin hikayeleri” yazı dizisinde yer vermiştik

Medyascope


Haber Kaynak : Haber Duruş Haber Merkezi


HABERLER