Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İsrail tartışıyor: Biden Netanyahu'yu neden aramadı?

İsrail basını, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu henüz aramamasını tartışıyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Donald Trump yönetimiyle yakın ilişkiler kuran İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu henüz aramamış olması İsrail'de tartışma yarattı. Ülkenin eski Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Danny Danon, sosyal medyadan Biden'a telefon numarası da vererek Netanyahu'yu arama çağrısı yaptı. Bu paylaşım diplomatik olmadığı gerekçesiyle tepki çekerken, sol eğilimli Haaretz gazetesinin yazarlarından Yossi Melman 'Netanyahu'nun Trump'la şahsi bağının Washington'da bir engel olarak görüldüğü' yorumu yaptı.

Danny Danon söz konusu paylaşımında Biden'ın o tarihe kadar hangi ülkelerin liderleriyle görüştüğünü listeleyerek, "Artık ABD'nin en yakın müttefiki olan İsrail'in liderini de aramanın vakti gelmedi mi? Başbakan'ın numarası: 972-2-6705555" ifadelerini kullandı.

VERDİĞİ NUMARA KULLANIM DIŞI

Danon'un paylaştığı telefon numarasının İsrail Dışişleri'ne ait eski bir hat olduğu ve yapılan aramalarda "Yanlış numarayı çevirdiniz" denilen bir sesli mesajın çıktığı belirtildi. Bununla birlikte, eski diplomatın paylaşımı ülkede tartışma başlattı.

FRANSIZ ELÇİDEN İMALI TWEET

İsrail basını, Danon'un kısa süre önce Netanyahu'nun partisi Likud'un uluslararası kolunun başkanlığından alındığını ve yaklaşan seçimlerde aday gösterilmediğini, bu nedenle İsrail Başbakanı'nı küçük düşürmeye çalışıyor olabileceğini yazdı. İsrailli eski diplomat Opher Aviran "İsrail'i utandırıyorsunuz. Diplomasinin ne ile ilgili olduğuna dair en ufak bir fikriniz yok" derken, eski Fransız büyükelçi Gérard Araud da Danon'la dalga geçerek "Fransız atasözü: Boynuzlandığınızda, bunu çatılara çıkıp ilan etmezsiniz" mesajını paylaştı.

'TRUMP'LA ŞAHSİ BAĞIN BİR ENGEL'

Haaretz yazarı Yossi Melman ise tartışmaya ilişkin yorumunda şu ifadeleri kullandı: "Biden ve yardımcıları Netanyahu'ya şunu söylemeyi amaçlıyor: Sen özel değilsin, bir tek çocuk değilsin... Donald Trump'la şahsi bağın ve tutturduğun kimya sadece Washington'daki itibarını ilerletmeni engellemekle kalmıyor, engel teşkil ediyor." 

'AÇIK BİR MESAJ VAR'

Carnegie Vakfı'ndan Ortadoğu uzmanı David Aaron Miller da, Danon'ın paylaşımının altına "Bir telefon gelecektir. Ama açık bir mesaj gönderiliyor. Netanyahu, Trump'ın aradığı üçüncü kişiydi" yorumunu yazarak artık farklı bir ortam bulunduğunu belirtti. 

Netanyahu'nun kendisi ise pazartesi günü ilgili bir soruya yanıtında, Biden'dan kısa süre içinde telefon beklediğini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı: "Kendi uygun gördüğü sıralamayla dünya liderlerini arıyor. Henüz Ortadoğu'yu aramadı. İsrail-ABD ittifakı güçlüdür ve her konuda anlaşamazsak da, 40 yıllık dostluğumuz da öyle."

TRUMP'LA FOTOĞRAFINI KONGRE BASKININDAN SONRA DA KALDIRMAMIŞTI

Netanyahu, İran karşıtlığını kullanarak Trump döneminde ABD'yle ilişkilerini derinleştirmişti. İran'la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen Trump, işgal altındaki Doğu Kudüs de dahil bütün Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması, Suriye'ye ait olan Golan Tepeleri'nde ilhaka yeşil ışık yakılması, Batı Şeria'daki yasadışı yerleşimlere ses çıkarılmaması gibi geleneksel Amerikan çizgisinden ayrışan politikaları benimsemiş, İsrail'in Körfez monarşileriyle yakınlaşmasını sağlamıştı. Netanyahu'nun, Twitter hesabının profil resminde Trump'la birlikte çekilmiş bir fotoğrafını, Kongre baskınından sonraki beş gün boyunca tutması da dikkat çekmişti. 

İran'la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmayı isteyen Biden'ın yönetiminde, taraflar arasında gerilim yaşanması bekleniyor.
HABERLER