Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İsrail Hamas lideri Yahya Sinwar'ın evini vurdu

Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail, Hamas liderlerinden Sinwar'ın evini hedef aldı. Gece saldırılarında dört Filistinli daha ölürken, İsrail Başbakanı Netanyahu "Operasyon daha bitmedi" dedi.

İsrail'le Gazze'yi yöneten Hamas arasındaki gerilim yedinci gününe girerken, İsrail ordusunun hava saldırıları sürüyor. Gazze'deki sağlık yetkilileri gece saldırılarında en az dört Filistinlinin öldüğünü açıkladı. Gazze'den Tel Aviv ve Beerşeba'ya atılan roketler nedeniyle de İsrail tarafında yaklaşık 10 kişi yaralandı.

İsrail uçaklarının Hamas liderlerinden Yahya Sinwar'ın evinin de hedef alındığı belirtilirken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu geç saatlerde yaptığı açıklamada dünyanın tepkisine rağmen geri adım atmayacaklarını söyleyerek "Saldırılar ne kadar gerekirse o kadar sürecek" dedi.

Bölgedeki son gelişmeler şöyle:

SİNWAR EVDE DEĞİLDİ

* İsrail uçakları, Hamas'ın Gazze'deki askeri ve siyasi kanatlarının sorumlusu Yahya Sinwar'ın Han Yunus kentindeki evini, askeri karargâh olarak kullanıldığı gerekçesiyle hedef aldı. Evin Saldırı sırasında Sinwar'ın evde olmadığı belirtiliyor.

DÖRT FİLİSTİNLİ DAHA ÖLDÜ

* İsrail'in ağır bombardımanının gece boyunca sürerken, saldırılarda dört Filistinli daha öldü; çok sayıda kişi yaralandı. Filistinli sağlık yetkilileri, ölenlerden birinin bir nörolog olduğunu, bu kişinin eşinin ve kızının da yaralandığı açıkladı.

HAMAS MEDYA BİNASI SALDIRISINA MİSİLLEME OLARAK TEL AVİV'E TOKET ATTI

* Hamas, Gazze'de dün AP ve El Cezire'nin ofislerinin de bulunduğu Al Jala binasının bombalanmasına tanıt olarak bu sabah erken saatlerde Tel Aviv'e ve sınır kenti Beerşeba'ya roket attığını açıkladı. İsrail'den yapılan açıklamada, bu saldırılarda 10 kişinin yaralandığı bilgisi verildi. İsrail ordusu, medya binasının 'Hamas'ın askeri istihbarat unsurlarını barındırması' gerekçesiyle vurulduğunu savunmuştu. AP ajansı ise kendilerinin böyle bir bilgiye sahip olmadıklarını açıklamıştı.

NETANYAHU: GEREKTİĞİ KADAR SÜRECEK

* İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, BM Güvenlik Konseyi'nin bugün yapacağı toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, "İsrail hâlâ operasyonun ortasında. Operasyon bitmedi ve gerektiği kadar sürecek" dedi.

İSMAİL HANİYE'DEN NETANYAHU'YA: ATEŞLE OYNAMA

* Hamas lideri İsmail Haniye ise Katar'ın başkenti Doha'da yaptığı konuşmada, son ihtilafın merkezinde Kudüs'ün bulunduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Siyonistler El Aksa Cami'ni yok edebileceklerini düşündüler. Halkımızı Şeyh Cerrah'tan çıkarabileceklerini zannettiler. Netanyahu'ya şunu söylüyorum: Ateşle oynama. Bugünkü savaşın ve intifadanın adı Kudüs'tür."  

149 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

* Geçtiğimiz pazartesi günü alevlenen alevlenen ihtilafta Gazze'de ölen Filistinlilerin sayısı en az 149 olarak veriliyor. Bu kişilerin 41'i çocuk. Direniş örgütlerinin İsrail tarafına düzenlediği roket saldırılarında ise ikisi çocuk 10 kişi öldü. 

* Çatışmanın başından bu yana İsrail, dünyanın en yoğun nüfuslu noktalarından biri olan Gazze'ye 1000'den fazla hava saldırısı ve top atışı gerçekleştirdi. İsrail ordusunun açıklamasına göreyse, Hamas, İslami Cihat ve diğer direniş örgütleri ise pazartesiden bu yana yaklaşık 2 bin 300 roket attı. Bu roketlerin yaklaşık 1000'inin İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından imha edildiği, 380'inin ise sınırı geçemeyerek Gazze içine düştüğü belirtildi
Anahtar Kelimeler: İsrail Hamas lideri Yahya Sinwar' evini vurdu

HABERLER