Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İngiltere ve Fransa soruşturma istedi; İsrail endişeli!

İngiltere ve Fransa, el-Cezire televizyonu muhabiri Şirin Ebu Akile'nin, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Cenin kentinde görevi sırasında öldürülmesinin tam ve şeffaf soruşturulması çağrısında bulundu.

İngiltere'nin Güney Asya ve İngiliz Milletler Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarık Ahmed, Katar merkezli el-Cezire televizyonunun deneyimli kadın muhabiri ve ABD vatandaşı Ebu Akile'nin İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmesine tepki gösterdi.

Ahmed, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Ünlü el-Cezire gazetecisi Ebu Akile'nin Cenin'de öldürüldüğünü duymak şoke etti. Tam bir soruşturma gerekiyor. Gazeteciler, çatışma bölgelerinde hayati işler gerçekleştirdikleri için ve medya özgürlüğünü küresel olarak savunmak için korunmalı." ifadelerini kullandı.

Fransa, el-Cezire muhabirinin öldürülmesini kınadı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da el-Cezire televizyonunun deneyimli muhabiri Ebu Akile'nin Batı Şeria'da görevi sırasında öldürülmesi kınandı ve söz konusu olay "şoke edici" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, mümkün olan en kısa zamanda, gazetecinin ölümüne ilişkin koşulların aydınlatılması için şeffaf soruşturma başlatılması çağrısı yapıldı.

Gazetecinin ailesine başsağlığı dileklerine yer verilen açıklamada, yaralanan gazeteci Ali es-Sumudi için de acil şifa temenni edildi.

İsrail medyası: Endişeliyiz

Yediot Aharonot gazetesi: “İsrail, keskin nişancılar tarafından öldürülen El Cezire Muhabiri Şirin Ebu Akile’nin ABD vatandaşı olmasından dolayı diplomatik kriz çıkmasından korkuyor.”
HABERLER