Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


İlber Ortaylı ve Fethullah Gülen

Ahmet Özgür Türen'in araştırması; İlber Ortaylı’nın benim için önemini, değerini sizler tahmin edemezsiniz.

Herkesin bir idolü vardır. Genç bir tarihçi olarak benim de örnek aldığım, bilgisine ve kültürüne hayran olduğum insanlar var. Geçen seneye kadar bana bu kişilerin kimler olduğunu sorsaydınız en başta İlber Ortaylı’nın ismini verirdim.  Hatta 5 yıl önce Şahsiyetler adlı ilk kitabımız için kendisini arayıp bir makalesini kitabımıza koymamız konusunda izin istemiş ve müsaade aldığımızda da havalara uçtuğum günü dün gibi hatırlarım.

İlber Ortaylı’nın benim için önemini, değerini sizler tahmin edemezsiniz.  Birazdan okuyacaklarınızı araştırma aşamasında iken hayattan soğudum ve ülkemden umudumu kestim. Tarihçilik de hedeflerim de manasız hale geldi. 

11 yıllık askerlik hayatım, göreve yeni başladığım yıllarda Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla hapislere atılan komutanlarım ve meslektaşlarım, Fuat Avni benzeri Süper Denizciler adlı hesaptan tarafıma atılan iftiralar, askeri okulda daha sonraki yıllarda Fetöcü olduğu ortaya çıkacak olanlar tarafından gördüğüm psikolojik ve fiziksel işkenceler, Fethullahçı dershanelere gittiği için en iyi okulları kazanan ortaokul ve lise arkadaşlarım, sabah akşam Atatürk’e atılan iftiralara cevap vermekle geçen son  9 yılım, gözlerimin önünden geçti.

Uğur Mumcu, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı ve daha birçok aydın ne için ölmüşlerdi? İlber Ortaylı’yı idol alan ben onlara ihanet etmemiş miydim?

FETHULLAH GÜLEN’İN YANINA DEFALARCA GİDEN İLBER ORTAYLI

İlber Ortaylı, Fethullah Gülen’in kanalı Samanyolu Tv’de katıldığı bir televizyon programında Gülen’le görüştüğünü anlatıyordu.[1] Program sunucusunun kendisine “Pensilvanya’da Fethullah Gülen hocaefendiyle de bir görüşmeniz oldu” demesi üzerine İlber Ortaylı, “İlk defa olmuyor, bazı şeyler söyledim” diyordu. Bunun üzerine sunucunun “İlk defa olmuyor derken? Daha evvel İstanbul’da mı görüştünüz?” sorusuna Ortaylı “İstanbul’da da görüştüm birkaç kere, hep görüşürüm” ifadeleriyle cevaplıyor.  Ardından “Amerika’da ilk görüşmeniz mi oldu?” diye soran STV sunucusuna “Hayır efendim. Fırsat buldukça görüşürüz” diye cevap veriyor.

hqdefault.jpg

Yani İlber Ortaylı Pensilvanya’ya Gülen’in yanına defalarca gittiğini itiraf ediyordu. Herkes bilir ki herhangi bir kimse elini kolunu sallaya sallaya Fethullah Gülen’in yanına giremez. Ayrıca konuşmalardan İlber Ortaylı’nın Gülen’le sık sık görüştüğünü anlıyoruz.

Peki neden? Neden toplum tarafından bilgisiyle övülen bir kişi böylesine meczub bir kişiyi bu kadar görür? Demek ki onun için bir meczub değildir. Peki nedir? Bunu aynı programda cevaplıyor. Fethullah Gülen’i “bir muallim bir öğretmen” olarak ifade ediyor. İlber Ortaylı tüm bunları anlatırken de Mümtazer Türköne, Ortaylı’nın yanında memnuniyetle sırıtıyor.

Tam da şu sıralar Fetö’den dolayı hapiste olan Mümtazer Türköne demişken…

Türköne ile birlikte 17-25 Aralık’tan sonra Ak Parti Hükümeti için “Fethullah Gülen’i hedef alarak milleti ürkütmeye çalışıyorlar” diyen Nevzat Yalçıntaş’ın da dahil olduğu bir İlber Ortaylı eseri.

Yıllar geçiyor. 15 Temmuz’dan sonra İlber Ortaylı, Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın programına çıkıyor.[2] Konu Fetö.

ilberortayli-didemarslan-750x375-c.jpg

Didem Arslan Yılmaz bir anda “Sizi hiç çağırdılar mı? Gittiniz mi?” diye İlber Ortaylı’ya soruyor. Ortam bir anlığına geriliyor ve İlber Ortaylı “Ne yapacaksın gidip gitmediğimi?” diye sesli bir şekilde cevap veriyor. ve “Bak burada böyle sorularla hiçbir şeye gidilmez. Gittim gördüm hepsini” diye Didem hanıma bağırıyor ve konu geçiştiriliyor.

KUTLU DOĞUM HAFTASI VE İLBER ORTAYLI

Malumunuz Türkiye’de bir dönem Fetö’nün icat ettiği Kutlu Doğum Haftası zorunlu olarak okullarda bile kutlatılıyordu. İlber Ortaylı bu konuda yıllar öncesinden pozisyonunu almış ve 1996 yılındaki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde konuşmacı olarak yer almıştır.[3]

hqdefault (1).jpg

Kutlu Doğum Haftası Konuşmacısı İlber Ortaylı

FETHULLAH GÜLEN’İN OKULLARINI ÖVEN KİTABIN YAZARI İLBER ORTAYLI

Fethullah Gülen’in okullarını öven bir kitap var. Adı da Barış Köprüleri. Kitabın yazarları arasında İlber Ortaylı var. Fetö’nün okullarını öven bu kitabı bugün evinizde bulundursanız başınız belaya bile girebilir. Ama yazarı olmak gördüğümüz kadarı ile bir problem teşkil etmiyor.

Yayıncılık noktasında bilgi sahibi olan birisi olarak kitabın kapağını gördüğümde ilk dikkatimi çeken “Birinci Baskının 500 Bin Adet” olması. Bugün ülkemizde 500 bin adet ilk baskı yapan kitap çok nadirdir ve bu kitabın satışından yazar da yayınevi de çok fazla para kazanır. Ciddi bir gelir olur. İlber Ortaylı bu kitaptan ne kadar para kazanmıştır? İlber Ortaylı Fetö’nün okullarını överek ne kadar para kazanmıştır? Bu önemli bir soru.

Ama  asıl soru şu. İlber Ortaylı bu kitabın satışından Fetö’ye ne kadar para kazandırmıştır? İlk baskısı bile 500 bin olan bir kitabın satışı ile elde edilecek kazanç, birçok yayınevini batmaktan kurtaracak bir rakamdır.

71174066_518889378670546_3035582253729054720_n.jpg

FETÖ’NÜN YAYINEVLERİNDEN KİTAP ÇIKARTAN İLBER ORTAYLI

İlber Ortaylı önemli bir isim. İlber Ortaylı gibi önemli bir ismi hangi kitabın kapağına yazsanız çok satar. İlber Ortaylı’nın sürekli kitap çıkarttığı yayınevi çok kazanır. 15 Temmuz’dan öncesini ele alırsak, görürüz ki İlber Ortaylı’nın kitaplarını çıkarttığı birçok yayınevi Fetö’nün yayınevleridir ve 15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılmıştır.

İlber Ortaylı’nın kitap çıkarttığı ve KHK ile kapatılan yayınevlerini sıralamak gerekirse; Ufuk Kitapları, Blue Dome, Kaynak Kitaplığı, Yitik Hazine Yayınları, Zaman Kitap, Bank Asya Yayınları

Bugün bu yayınevlerinden çıkan kitapları resmi kurumlarda bulundurmak suçtur.[4]

Bu yayınevleri ile  ilgili halkımızı ilgilendiren başka husus da şu. İlber Ortaylı’nın bu yayınevlerinden çıkarmış olduğu çok satan ve haliyle çok kazandıran kitaplarını basan matbaa, İzmir’deki ünlü Çağlayan Matbaa’sıdır. Çağlayan matbaasında başka hangi yayınlar basılırdı? Güvender Yayınları, Anafem Yayınları, FEM Yayınları, Işık Yayınları, Körfez Yayınları, Zambak Yayınları, vs. vs…

Yani sınava hazırlık kitapları. Nedense sınavlarda çıkan soruları garip bir şekilde tutturmada maharetli(!) olan bu kitapları da Fethullah’ın Çağlayan matbaası basardı. Soruları çalarak milyonlarca gencin geleceğini çalan Fetö ve onun matbaası. O dönem Türkiye’nin en büyük matbaası. Meselenin iktisadi boyutu çok büyük. 15 Temmuz’dan sonra hepsi kapatıldı.

Bank Asya Yayınlarından İlber Ortaylı’nın çıkardığı kitaplar…

 

Bu kitapta da şu an yurt dışında firari olan Fethullah Gülen’in akrabası Salih Gülen’in bir açılış konuşması vardır. İlber Ortaylı da bir sonraki sayfada Önsöz’de Salih Gülen’e teşekkür eder.[5]

İLBER ORTAYLI VE MUSTAFA ARMAĞAN

İlber Ortaylı, Zaman Gazetesinin emektar yazarı Mustafa Armağan’a hödük dediğinde[6] memnun olduğumu belirtmek isterim. Ancak bu memnuniyetim Mustafa Armağan’la beraber kitap çıkardıklarını ve kendisine “dostum Mustafa Armağan” diye hitap etmesini öğrenmeme kadar sürdü.

Dostum Mustafa Armağan (!)
(Gelenekten Geleceğe Adlı Eser)

İlber Ortaylı’nın Mustafa Armağan’la Ortak Kitapları

 

TİMAŞ YAYINEVİ VE İLBER ORTAYLI

Timaş Yayınevi ve Fethullah Gülen meselesi kesinlikle ayrı bir makaleyi hak ediyor. 15 Temmuz öncesi Fethullahçı yazarlarla dolu olan bu yayınevi, Fetö’nün yayın dünyasındaki karargahlarından biri olmuştur.Ama bu makalede sadece İlber Ortaylı’yı ilgilendiren kısımlara değineceğim. 

İlber Ortaylı’nın sadece Timaş’tan çıkardığı kitap sayısı 36.  Timaş’ın en çok satan kitaplarının yazarıdır. İlber Ortaylı bir yayınevinde ise o yayınevine katkıları sayılamayacak kadar çok olur. Bugün yayın dünyasında Timaş bu derece güçlü ise sebepleri arasına en tepeye İlber Ortaylı yazılabilir.

Kazan Kazan Prensibi. İlber Ortaylı kazanır. Timaş kazanır. Timaş büyür.

Timaş Yayınevi, Ergenekon kumpası döneminde çıkardığı kitaplarla başlı başına yargı konusudur. Ne yazık ki birçok Fetö bağlantılı yayınevi kapatılırken bu yayınevine dokunulmamıştır. Bu yayınevinden çıkan operasyonel kitapların üretiminde 2 isim dikkat çekmektedir.

Genel Yayın Yönetmeni Emine Eroğlu ve Editör Cüneyt Dalgakıran.

Emine Eroğlu bugün firari.

Peki Cüneyt Dalgakıran nerde mi?

O da Kronik Yayınevini kurdu.

Emine Eroğlu ile Cüneyt Dalgakıran’ın piyasaya sürdüğü kitaplara birkaç örnek:

Fetö’nün Yaptığı Katliamları Ergenekon’un üzerine yıkma kitapları
Bunun gibi onlarca kitapları var hazırladıkları

 

İLBER ORTAYLI VE KRONİK YAYINEVİ

15 Temmuz olur ve Timaş Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Emine Eroğlu yurt dışına firar eder. Ve editörü Cüneyt Dalgakıran da Kronik Yayınevini kurar. Yeni kurulan bu yayınevine İlber Ortaylı ve başka makalelerde ele alacağım bir grup tarihçi hücum eder. Devam eden bu süreçte kitaplarını burada yayınlamaya devam ederler. Ve tabi ki çok satan İlber Ortaylı kitapları, sohbet havasındaki İlber Ortaylı kitapları, yetmedi hayat tavsiyeleri içeren kitapları…

Yayıncılık piyasasında ise bir anda fırlayan yeni bir yıldız. Kronik Yayınevi.

İlber Ortaylı ve Cüneyt Dalgakıran

 

İlber Ortaylı sadece bir yayınevine para kazandırmıyor. Onu şahlandırıyor. Aynı zamanda mıknatıs etkisi yaratıyor. İlber Ortaylı’yı gören, yazarından okuyucusuna kadar o yayınevine koşuyor.

Peki Kronik Yayınevi ve İlber Ortaylı dediğimizde her şey tüm bunlarla mı sınırlı?

Timaş Yayınlarında operasyonel kitaplara imza atmış ve 15 Temmuz’dan sonra Kronik Yayınevini kurmuş Cüneyt Dalgakıran mı tüm mesele yani?

Hayır.

Ayrıntı şurada.

Asıl nokta adam Adnan Dalgakıran.

Meselenin gerisindeki adam.

Şapkalı kişi Adnan Dalgakıran

Cüneyt Dalgakıran’ın abisi ve Dalgakıran Kompresörün sahibi Adnan Dalgakıran.

Fetö’nün Tubitak’ı ele geçirdiği yıllarda[7] bilim kuruluna seçilmesi ile “TUBİTAK’a kompresörcü üye” şeklinde haber olan Adnan Dalgakıran.[8]

15 Temmuz’dan sonra kapatılan Fetö’nün iş adamları derneği İŞHAD’ın başkan yardımcısı Adnan Dalgakıran.

Fetö’nün para kasası Rızanur Meral’in her daim yanında olan ve yardımcısı Adnan Dalgakıran.[9]

Fetö bağlantılı şirketlerin Kosgeb vasıtası ile büyümesine vesile olan Adnan Dalgakıran.

Fethullahçı Şirketler Nasıl Bir Anda Büyümüştü? Cevap Adnan Dalgakıran’ın Başkan Yardımcısı Olduğu İşhad’da.

Fetö’nün Afrika’daki okullarını ziyaret eden Adnan Dalgakıran.[10]

“Hoca’nın işadamları” sıfatına haiz olan Adnan Dalgakıran.[11]

Adnan Dalgakıran’ın çevresinde ne kadar iş adamı varsa ya firar etti ya hapiste ya da yargılandı. Peki ya Adnan Dalgakıran?

Adnan Dalgakıran ve Fethullah Gülen meselesi burada makalenin arasında verilecek kadar kısa bir konu değildir. Neredeyse bir kitap konusudur.

Ve KENDİSİ bugün ne yazık ki Beşiktaş Spor Kulübünün ikinci başkanıdır.

İşin Bu Kısmı Spor Dünyasının

Dünyanın kuralıdır. Rakip ülkeler birbirlerinin her şeylerini bilir. Bir asker olarak söylüyorum. Biz Yunanistan’ı donuna kadar biliriz. Onlar da bizi.

Mesela Fethullah Gülen ise konu, emin olun onu da en az bizim kadar iyi biliyorlar. Yunan Harp Okulunda Fethullahçı yapılanma üzerine yapılmış 2015 tarihli bir tez. Tezin, Fethullahçı şirketler bölümünde Adnan Dalgakıran’ın şirketini görüyoruz.[12] Yine benzer bilgileri yıllar öncesinde basılan bir kitapta da bulabiliyoruz.[13]

İlber Ortaylı’ya dönecek olursak, Ortaylı gerek Cüneyt Dalgakıran ile, gerekse de abisi Adnan Dalgakıran’la da bayağı samimi.

Moskova’da Yemekte

Özetle Fetö’nün kapanan yayınevlerinden, Fetö’nün yayın dünyasında karargahı olmuş Timaş’a, ordan da Kronik Yayınevi’ne uzanan yolculukta İlber Ortaylı, çizgisini her şeye rağmen bozmamıştır.

Benimse aklımda tek bir şey kalır. Tam da Fethullahçıların en güçlü olduğu yıllarda Ergenekon’dan dolayı vatan severler hapiste iken nedense bir anda yayılan ve ülkemizde tarihle ilgilenmeyenlerin bile İlber Ortaylı’yı duymasına sebep olan “Cahil Capsleri”

Bu yüzden bugünlerde televizyon ve youtube dahil olmak üzere ön plana çıkarılmaya çalışılan başka bir Kronik Yayınevi tarihçisi görürseniz mesafeli yaklaşın.


[1] Sen De Mi İlber Hoca, Odatv, 8 Mayıs 2017

[2] İlber Ortaylı’yı Canlı Yayında Kızdıran Pensilvanya Sorusu, Cumhuriyet.com.tr., 18 Ağustos 2016

[3] İlber Ortaylı’nın 1996 Kutlu Doğum Haftası Etkinliklerindeki Konuşması, İlkkurşun.site, 26 Temmuz 2019

[4] Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okullara ve bakanlığa bağlı bütün kurumlara gönderilen yazının tarihi 9 Ağustos 2016

[5] Geçen sene ölen Fethullah Gülen’in kardeşi Salih Gülen değil. Fetö’nün yayınevlerinde yöneticilik yapan aynı adla başka bir akrabası.

[6] Hürriyet, 9 Mayıs 2017, Ayrıca “Dostum Mustafa Armağan” ifadesini “Taylan Kara, Aydınsız Cumhuriyetçiler: İlber Ortaylı ve Celal Şengör’e “Cumhuriyetçi aydın” muamelesi yapmak, haber.sol.org.tr, 29 Aralık 2017” makalesi sayesinde öğrendim.

[7] Tubitak’ta Usulsüz İşe Alım Davası, Anadolu Ajansı, 22 Ekim 2018

[8] TUBİTAK’a Kompresörcü Üye, Solhaber, 6 Aralık 2011

[9] Hoca’nın İşadamları İsrail’de, Milliyet, 19 Ocak 1998

[10] Adem Alemdar, 22 Kasım 2010, memleket.com

[11] Hoca’nın İşadamları İsrail’de, Milliyet, 19 Ocak 1998

[12] Bu tez elimde mevcuttur.

[13] Faik Bulut, Yeşil Sermaye Nereye?, Su Yayınları, 1999,s.229

Ahmet Özgür Türen

tarihtarih.com


Haber Kaynak : Haber Duruş Haber Merkezi


N. S
24.05.2020 16:35:35
Bu araştırmayı yapan arkadaşımızı kutluyorum! Bu gerçekleri 81 milyona duyurmalıyız, haykırmalıyız...

Anahtar Kelimeler: İlber Ortaylı Fethullah Gülen

HABERLER