Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Henri Barkey: Karaköy’de yemek yediğim gazeteci Aslı Aydıntaşbaş’tı, Aydıntaşbaş: Bu şahsın şimdi konuşması manidar

Henri Barkey, Gezi Parkı davası kapsamında yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen iş insanı Osman Kavala hakkında, Gerçek Gündem’den Sami Menteş’e açıklamalarda bulunmuştu.

Henri Barkey, Gezi Parkı davası kapsamında yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen iş insanı Osman Kavala hakkında, Gerçek Gündem’den Sami Menteş’e açıklamalarda bulunmuştu.

Osman Kavala hakkındaki casusluk suçlamasına delil olarak kendisiyle yemek yemesi gösterilmesini değerlendiren Barkey, “Ben o gece tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim ama Türkiye’deki durum göz önüne alındığında bu kişinin kim olduğunu açıklamam doğru değil diye düşünüyorum. Bu yüzden ve açıkçası haksız ve uydurulmuş ayak oyunlarının bir parçası olmayı reddettiğimden şimdiye kadar açıklamadım; kendisi isterse yapabilir tabii” demişti.

Kavala ile restoranda karşılaştıklarını söyleyen Barkey, “O gece aynı lokantada başka bir masada yemekte olan, benimle o haftaki konferansa katılmış Sylvia ve Marwa’nin adlarının bile iddianameye yazılıp (belli ki o gece lokantada olan kişiler araştırılmış) benim asıl yemek yediğim kişinin belirtilmemesi fazlasıyla ilginç bir durum” diye konuşmuştu.

Barkey’in bu açıklamalarından sonra KRT TV’ye konuşan CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, o gece Henri Barkey ile yemek yiyen gazetecinin Aslı Aydıntaşbaş olduğunu iddia etmişti.

İddiaların sorulduğu Aydıntaşbaş ise “Böyle bir iddia var ama bu olayla bir ilgim yok” demişti. Barkey’i tanıyıp tanımadığı sorusuna “Herkes tanıyor, Washington’da büyükelçiliğe giden, yetkililerle, bakanlarla görüşen biriydi” yanıt veren Aydıntaşbaş, Barkey ile yemek yiyip yemediğine dair soru üzerine “Röportaj vermek istemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Barkey’den yeni açıklama: Yemek yediğim gazeteci Aslı Aydıntaşbaş’tı

Barkey, iş insanı Osman Kavala’yla yemekte bir araya geldikleri ve darbe planlamakla suçlanması hakkında yeni bir yazılı açıklama yaptı.

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş’la 18 Temmuz 2016 günü, İstanbul’da yemek yediklerini belirten Barkey, “Türk medyasında son günlerde çıkan haberler ile alakalı bir açıklama yapmak istedim. 18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası’nda arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile baş başa yemek yemek için gittim. Aynı akşam sivil toplum lideri Osman Kavala ile Karaköy Lokantası’nda tesadüfen karşılaştık. Kendisi ile birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum” dedi.

“2018 itibarıyla AKP medyası, Osman Kavala ile yaşadığım bu tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdi” diyen Barkey, “Ekim 2020’de ise savcılık absürt ve uydurma bir iddianame ile Sayın Kavala ve beni darbe planlamak ile suçladı. O tarih itibarıyla Sayın Kavala halihazırda hapisteydi ve bu yine iddianame tutukluluk halinin devam etmesi için kullanılan bir hileydi” ifadelerini kullandı.

Tartışmaları üzücü olarak nitelendiren Barkey, şöyle devam etti: “Gerçekleri inkar etmek için hakikati değiştirmez. Basit bir akşam yemeğinin bile böyle büyük bir tartışma konusu haline gelmesi, Türkiye’deki gidişatın ne kadar üzücü olduğunun bir ispatıdır.”

Resim

 

Aslı Aydıntaşbaş: Bu şahsın şimdi konuşması manidar

Henri Barkey’in açıklamasının ardından Aslı Aydıntaşbaş da yazılı açıklama yaptı.

“Son günlerde şahsımla ilgili ortaya atılan ve kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için ve Osman Kavala’nın bilgisi dahilinde sessiz kaldım” diyen Aydıntaşbaş, “Ama artık kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğum ortadadır” ifadelerini kullandı.

Barkey’in avukatların taleplerini reddetiğini belirten Aydıntaşbaş, şöyle devam etti:

“Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şaiyaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman’la ilgili biz dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması, manidardır.

Sevgili Osman arkadaşımdır. Osman Kavala, iddia edildiği gibi bir ABD’li akademisyenle aynı anda lokantada olduğu iddiasıyla cezaevinde değildir. Osman Kavala ve arkadaşları Gezi davasından ceza almıştır. Osman Kavala’yı cezaevinde tutmak için ortaya atılan ikinci bir dava kurgusu, yani casusluk davası, bu kişiyle yemek yediği tezine dayalı değildir. Kaldı ki, Osman Kavala, bu davadan beraat etmiştir.”

Resim

 


HABERLER