Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


HDP’liler: Temellli bizi hiçleştirdi

İsmail Saymaz bugünkü yazısında HDP eski eşbaşkanı Sezai Temelli’nin “çözümün adresi İmralı’dır” sözlerine HDP içindeki tepkileri yazdı: “Temelli'nin sözleri HDP'yi hiçleştiriyor. 'Asıl muhatap İmralı'dır' diyor.

Kılıçdaroğlu’nun sözleri asıl HDP’de çatlak yarattı. Eski HDP Eşbaşkanı ve İstanbul Milletvekili Sezai Temelli, iki tweet atarak CHP liderini eleştirdi.

Temelli, “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” diye yazarak, Öcalan’ı işaret etti.

Hem Kılıçdaroğlu’nun sözleri…

Hem de Temelli’nin tweetleri HDP’ye bomba gibi düştü.

HDP’liler “Partimizin bu kadar saldırı altında olduğu bir anda Kılıçdaroğlu’nın ‘HDP ile çözeriz’ demesi çok kıymetlidir” diye düşünüyor. Ne var ki Kılıçdaroğlu’nun Çözüm Süreci’ne yönelik eleştirel tavrını “Talihsiz” diye yorumluyorlar.

HDP’liler şöyle diyor:

“Kürt meselesinin çözümünde HDP kolaylaştırıcı, siyasetin önünü açıcı bir aktördür. HDP, ‘Silahlar sussun’ dediğinde susuyor mu? Susmuyor. Susturabilecek kişi, Öcalan’dır. Kılıçdaroğlu, bu kapıyı kapatıyor. Siyasette kapıyı kapatmayacaksınız. Erdoğan bile “Çözüm Süreci buzdolabında” diyor.”

HDP’lilere şu soruyu yönelttim:

“HDP yetmez mi?”

Bana şöyle yanıt verdiler:

“HDP’nin yeteceği konular var, yetemeyeceği konular var. HDP’nin yeteceği konular, bu meselenin Meclis’te tartışılması, demokratik yasaların çıkarılmasıdır. Kılıçdaroğlu’nun sözleri ileride ayağına dolaşacak. Diyelim ülkeyi yönetecek. Silahları susturmak istiyor. Nasıl susturacak? Kimle görüşecek?”

‘Temelli bizi hiçleştirdi’

HDP’lilere “Şu halde Sezai Temelli’yi haklı buluyorsunuz” dedim.

“Asla!” dediler.

“Neden?” diye sordum.

HDP’nin kurumsal olarak Kılıçdaroğlu’na yanıt vermediğini hatırlatarak şöyle dediler:

“Temelli’nin sözleri HDP’yi hiçleştiriyor. ‘Asıl muhatap İmralı’dır’ demekle, ‘Ben meseleyi HDP ile çözerim’ diyen anlayışı yok sayıyor. Kamuoyu bu şekilde algıladı. HDP’nin aktör olmasını istiyoruz. HDP’nin vesayet altında olduğu algısını istemiyoruz. HDP çoğulcu bir partidir. Temelli, o iradeyi hiçleştiren bir algı yarattı. ‘Asıl’ ifadesi, ‘Biz yokuz, aslında o var’ diye yorumlandı.”

HDP’liler Temelli’nin yalnızca milletvekili olduğunu, parti içinde bir bileşeni temsil etmediğini ve kurumsal görüşü yansıtmadığını belirtiyor.

Şöyle diyorlar:

“Temelli’nin açıklamaları ciddi anlamda sorumsuzluktur. Bizlerde rahatsızlık yarattı. Kurullarımızdan böyle bir açıklama çıkmaz. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu.”

CHP, HDP’lilerin ikinci partisi

HDP kulislerinde, Eşbaşkan Mithat Sancar’ın Kılıçdaroğlu ile yakın temasta olduğu, bu diyalogun kimi partililerce aşırı bulunduğu belirtiliyor.

Temelli’nin ise Sancar çizgisine karşı hamle yaptığı iddia ediliyor.

Gel gör ki Temelli pek taraftar bulmuyor.

Sırrı Süreyya Önder’in Millet İttifakı’nı eleştiren sözlerinin de olumsuz karşılandığı vurgulanıyor.

Neden mi?

2015 yılından önce ikinci parti olarak AK Parti’yi gören HDP’liler artık CHP’yi tercih ediyor. AK Parti ile yan yana gelme ihtimalinin dile getirilmesi bile parti tabanında tepkiyle karşılanıyor.

(…)

 

Kaynak: serbesiyet.com


Anahtar Kelimeler: ’liler: Temellli hiçleştirdi

HABERLER