Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

HDP'li Temel: Demirtaş, Öcalan girişiminde partiyi bilgilendirdi

HDP'li Tayip Temel, Selahattin Demirtaş'ın Abdullah Öcalan başvurusunun parti ile bir planlama ve bir ortaklaşma temeline olduğunu söyledi.

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile SEGBİS yoluyla görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na dilekçe vermesi gündem oldu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Demirtaş’ın bu başvuruyu yaparken parti yönetimine de bilgi verdiğini söyledi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın'a konuşan Temel, daha önceki başvuru girişimlerini genel merkezin engellemesinin ise “teknik olarak” mümkün olmadığını söyledi:

Temel, “Selahattin Bey'in bazı girişimlerini genel merkezle ortaklaştırdığını söylemek gerekir. Fakat teknik olarak da böyle bir başvuruyu genel merkezin engellemesi mümkün değil. Dolayısıyla o haberler tamamen spekülasyon. Ama şu oldu; hem yaptığı başvuru hem de bu tartışmalar gelip gitti genel merkez ile Selahattin Bey arasında. Bir planlama, bir ortaklaşma temelinde oldu. Kendisinin daha önce de bu yönde önerileri oldu ama burada bir engelleme değil, bir ortaklaşmadan bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

Temel geçen ay HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın da Öcalan’la görüşme başvurusunda bulunduğunu, ayrıca partili bazı milletvekillerinin başvurusunun da hâlâ Adalet Bakanlığı’nda beklediğine işaret etti.

 

'SİYASETEN ÖZELLİKLE TERCİH EDİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ'

Parti yöneticileri ve Demirtaş’ın görüşme başvurularının gerekçesini iki temel nedene dayandıran Temel, “Bu başvurularda amacımız şu: Büyük bir hukuksuzluk var ortada. Anayasa, İnfaz, Ceza Yasası ve mahpusların sahip olduğu bütün haklar askıya alınmış durumda. Hiçbir avukat veya üçüncü görüşçü diye tanımladığımız görüşmelerin hiçbiri olmadığı gibi, siyasi aktörlerin de oraya ziyaretleri mümkün olmuyor. Bu hukuksuzluğa vurgu yapmak ve dikkat çekmek için yapılıyor bu başvurular. İkincisi yine Öcalan’ın çatışma ve savaş politikalarına karşı çabaları oldu durdurmaya dönük. En azından diyalog ve müzakere zeminine dönüşmesi için PKK ile. Şimdi buna Kuzey Doğu Suriye yönetimiyle çatışma da eklendi. Bunları sonlandırabilecek ve yeni bir boyuta taşıyacak olan esas olarak Öcalan. Selahattin Bey'in başvurusu da bu çerçevede değerlendirilebilir. Kendisi de gönderdiği son yazıda, neden başvuru yaptığını detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. Ama Adalet Bakanlığı’nın hem avukatlara hem de başvuran siyasi aktörlere bir dönüş yapmaması da ayrıca değerlendirmeye değer" diye konuştu.

İktidarın İmralı’ya dönük görüş ve iletişim yasağını sürdürürken bir yandan da spekülasyonlara açık kapı bıraktığını savunan Temel, “Bu konuda başvurulara olumlu-olumsuz cevap verilmediğini görünce, siyaseten özellikle tercih edildiğini görüyoruz” dedi

 

Kaynak: gazeteduvar.com.trUyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER