HDP'DEN YAPILAN AÇIKLAMA: CUMHURBAŞKANI AİLELERİ KIŞKIRTIYOR

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada partinin Diyarbakır'daki il ve ilçe yöneticileri hakkında açılan soruşturma için "ikiyüzlü" yorumu yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Diyarbakır Savcılığı'nın, partimizin Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlattığı haberleri basına yansıdı; yetmedi İl Valisi açıklama yaparak soruşturma açıldığını kamuoyuna duyurdu. Bu soruşturma, ikiyüzlü, hiçbir samimiyeti olmayan iktidar mensuplarının sergiledikleri oyunun bir parçasıdır.

Bizler "bütün annelerin çığlıklarını duyuyoruz, acılarını anlıyoruz, onlara saygımız büyük, bir damla gözyaşı bile akmasın artık"; "gelin bu kanayan yarayı, tarihsel sorunumuzu demokratik ve barışçı bir şekilde; konuşarak, müzakere ederek çözelim" dediğimizde, uzattığımız barış eline yumruklarını sıkarak cevap verenleri biliyoruz. Kürt sorununun çözümü demokratikleşmenin, hukuk devleti olmanın olmazsa olmazıdır dediğimizde "Kürt sorunu yoktur" diyenleri de biliyoruz.

"İKTİDAR SÖZCÜLERİ İNSANLIK ADINA UTANMIYOR"

Beyaz tülbentli Barış Annelerine en vicdansız şekilde saldırma emrini veren; Cumartesi Annelerine her türlü hakareti yapan, zor ve şiddet uygulatan; cop, gaz, tazyikli su kullanılmasına sesini çıkarmayan iktidar sözcülerinin insanlık adına hiç utanmadıklarını da biliyoruz.

Aynı kişiler şimdi annelerin acılarını istismar etmekten, annelerin temiz duygularını kendi iktidar amaçları için sömürmekten geri durmuyor.

Çocukları için Diyarbakır il binamızın önünde oturan annelere desteklerini, il ve ilçe yöneticilerimize soruşturma açarak sürdürüyor. Ama bizler bu filmi çok izledik. İktidar bu utanç senaryosunu 3 yıl önce de Belediyemizin önüne aileleri göndererek sahneliyordu. Şimdi belediyeye kayyum atadığı için il binamızın önünde sahnelemeye başladı.

"CUMHURBAŞKANI AİLELERİ KIŞKIRTIYOR"

Ailelerin yaptıkları açıklamalardan anlaşıldığı üzere, bu yönlendirme açık bir şekilde İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Bu yönlendirme ilk günden beri iktidar medyası tarafından köpürtülerek kamuoyunda HDP hakkında bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmalarla aileleri ve kamuoyunu parti binalarımıza yönlendiriyor, kışkırtıyor.

HDP kurulmadan ve siyasi faaliyet yapmadan önce de bu ülkede Kürt sorunu vardı, gençler dağa çıkıyordu ve on binlerce insanımız ölmüştü. Bu gerçeği bilmelerine rağmen sorunu çözmek için adım atmayıp HDP hakkında operasyon yapmak siyasi fırsatçılık ve duygu istismarıdır.

"AİLELER AKP-MHP İTTİFAKINDAN HESAP SORMALI"

Bir kez daha söyleyelim ki, çocuklarından uzak olan, çocuklarını kaybeden aileler iktidardan, Kürt düşmanlığını, savaş ve çatışma politikalarını sürdüren AKP-MHP ittifakından hesap sormalıdır. Kürt sorununu çözmeyen onlardır. Bu ülkenin gençleri, onların savaş ısrarından dolayı ölmektedir. Dağda ölen çocuklarımızın da askerde, poliste ölen çocuklarımızın da sorumlusu bu anlayıştır ve bu iktidardır.

Çözüm sürecinde çocuklarımız ölmüyordu. Hiçbir eve ateş düşmüyordu. Anneler çocuklarının geri döneceği umuduna sahipti. Bizler de.

İşte bu süreci savaş oyunlarıyla kim bozduysa, çocuklarımızın kaybolmasının ve yaşamını yitirmesinin sorumlusu da onlardır. "Kürt sorunu yoktur" diyen, anaların duygularını ve acılarını sömürmek için timsah gözyaşı döken AKP Genel Başkanıdır.

Partimiz bu topraklara barış ve demokrasi gelsin diye mücadele ediyor. Bu nedenle de çatışma ve savaş politikalarında ısrar edenler tarafından saldırıya uğruyor.

"SORUN POLİTİKTİR, SAVCILARLA AŞILAMAZ"

Milletvekillerimiz ve il yöneticilerimiz Diyarbakır il binamızda "sorunu birlikte çözelim" açıklaması yaptıktan ve yetkilileri göreve davet ettikten sonra savcılığın soruşturma açması da çok manidar oldu. Çözüm bu tür soruşturmalarla elde edilemez. Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz.

Buna rağmen Cumhurbaşkanı ve iktidara bir kez daha sesleniyoruz; aileleri Emniyet zoru ve baskısıyla partimizin önüne göndermekle, bizleri suçlu ilan etmekle bir yere varamazsınız. Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakaretinize maruz kalan tüm anneleri Meclis'te dinleyelim. Meclis'teki tüm siyasi partiler sorumluluk alsın ve acıları birlikte sonlandıralım."

HDP'den il binası önündeki annelerle ilgili açıklama: Cumhurbaşkanı aileleri kışkırtıyorm

Kaynak: Sondakika.comMuhammet Yetiş
9.09.2019 16:35:55
Uzatılan barış elini AKP tutmadı diyorsunuz, lakin biz tam tersini gördük. Partiniz çözüm sürecinin bir parçası olduğu dönemde Türkiye’den tarihinin en yüksek oyunu aldığı zaman Selahattin Demirtaş'ın seçimden sonra yaptığı ilk açıklama biz AKP ile koalisyon yapmayacağız oldu. Peki çözüm süreci devam ederken ve sizinle müzakere edilirken, halkın verdiği desteği meclise taşıyarak bu problemi çözmek varken neden kaçtınız. Müzakere sürecini meclis yetkisiyle birlikte ve daha güçlü bir şekilde neden yürütmediniz. Bu aklı size kim verdi, neden şahinleştiniz? Bizim gördüğümüz barış sürecini siz baltaladınız, milletin huzur içinde yaşamasını çok gördünüz. Akan kanın durmasına izin vermediniz. Bu halkın gencecik çocuklarına acımadınız. Karşı tarafın da şahinlerini harekete geçirerek ülkeyi 20 yıl geriye götürdünüz. Toplumu tekrar ateşe attınız. Memleketi kaosa sürüklediniz. Sürekli barış deyip hep savaşın tarafı oldunuz. Bu ülke üzerinde oyun oynayanların ekmeğine yağ sürdünüz. Ama artık yüreği yanan anneler siyasilerin çözemediği bu soruna el attı. Yürek koydu. Şimdi de bunu itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz. Yeter artık, düşün bu milletin yakasından. Kirli ellerinizi toplumun üzerinden çekin. Bir annenin çocuğunu bu kör döğüşünden çekip çıkarmak istemesinden daha haklı ne olabilir? Birileri kışkırtmımış! Velev ki öyle olsun, ne değişir? Annelerin yüreğindeki közler söner mi? Ailelere huzur döner mi? Siz de biliyorsunuz ki isteseniz çocukları ailelerine teslim edersiniz. Bunu hiç bir siyasi çıkar olmadan lütfen yapın. Yoksa ellerinizi ve yüreklerinizi kirleten bu masum kanları boyunuzu aşacak; içinde boğulacaksınız. Millet için, huzur için, masumlar için, yüreği yaralı anneler için, hak ve adalet için bir şey yapmıyorsanız bari kendiniz için çocuklarımızı verin, kendi meşum idealleriniz için çocukları kullanmaktan vazgeçin.

zafer kasabalı
10.09.2019 12:08:32
haber duruş müthiş bir gazetecilik yapmış.HDP liler ne düşünüyor diye çok merak etmiştik.bizi aydınlattıniz. helal olsun.

zafer kasabalı
10.09.2019 12:08:47
haber duruş müthiş bir gazetecilik yapmış.HDP liler ne düşünüyor diye çok merak etmiştik.bizi aydınlattıniz. helal olsun.

HABERLER