Hava durumu: Yağmur, dolu, fırtına… Meteoroloji uyardı!

Meteoroloji yağışın etkili olacağı saat dilimlerini duyurdu. İşte, Meteoroloji 5 Ekim hava durumu raporu…

Hava durumu 5 Ekim Cumartesi Meteoroloji raporu yayınlandı. Yapılan son tahminlere göre yurdun batı kesimlerinde sıcaklıkların 4 ila 6 derece arasında düşeceği ve yağışlı havanın gün boyu etkili olması bekleniyor. Bununla birlikte iç ve güney kesimler için de fırtına ve dolu uyarısı yapıldı. Öte yandan günlerdir yapılan uyarıların ardından gece yarısı beklenen sağanak yağış İstanbul il genelinde başladı. Peki, yağmur saat kaça kadar devam edecek? Meteoroloji yağışın etkili olacağı saat dilimlerini duyurdu. İşte, Meteoroloji 5 Ekim hava durumu raporu…

haber metninin boyutu  

haber metnini yazdır 

Hava durumu 5 Ekim Cumartesi Meteoroloji raporu özellikle bugün hafta sonu izni nedeniyle sevdikleriyle birlikte dışarıda plan yapanlar tarafından merakla araştırılıyor. Günlerdir devam eden uyarıların ardından sıcaklıklar düştü beklenen yağmur İstanbul’da gece saatlerinde başladı. Şiddetli sağanak yağışla birlikte sıcaklıklarda da hissedilir derecede düşüş görüldü.

Öte yandan yurdun batı kesimlerinde etkili olan yağışlarla birlikte özellikle güney ve iç kesimlerde de şiddetli rüzgar ve fırtınanın etkili olması bekleniyor. Peki, yağmur ne zaman duracak? İstanbul’da yağmurun etkisini akşam saatlerinde kaybetmesi gece yeniden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın başlaması bekleniyor.

 

Peki, bugün yani 5 Ekim Cumartesi günü hava durumu nasıl? İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son uyarılar ve tahminler…

 

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR!

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz ile Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Samsun çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı kesimleri ile Antalya'nın doğusunda yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2)olması bekleniyor. Öte yandan hava sıcaklıklarının; iç ve batı kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

 

YAĞMUR FIRTINA DOLU

 

Yağışların; sabah saatlerinde Muğla’nın kıyı kesiminde, öğleden sonra Antalya'nın doğu ilçelerinde ve gece (Pazar) saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması

beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgarın; akşam saatlerine kadar Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Afyonkarahisar çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

İSTANBUL °C, 22°C

 

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı… Yağışların saat 18.00 sıralarında etkisini kaybetmesi bununla birlikte yeni güne başlarken gece saatlerinde yeniden etki kazanması bekleniyor.

 

ANKARA °C, 24°C

 

Parçalı ve çok bulutlu, öğleye kadar hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; akşam saatlerine kadar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

 

İZMİR °C, 24°C

 

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Haber Kaynak : CNN Türkiye


HABERLER