Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Hamas'ın Gündemi Esirler

Hamas Hareketi, Siyonist rejim İsrail ile esir değişimini gerçekleştirecek güçlü kartlara sahip olduklarını ileri sürdü.

/İsrailpost’un konu ile ilgili haberine göre, Filistin İslami Direniş Hareketi/Hamas Hareketi yöneticilerinden Hüsam Bedran, el-Aksa televizyon kanalına verdiği röportajda, İsrail hapishanelerindeki esirlerin Hamas'ın öncelikli konuları arasında yer aldığını söyledi.

"Hamas, esirlerin kurtarılması için esir değişimi anlaşmasını sağlayacak güçlü kartlara sahip" diyen Bedran, esirlerin özgürlüklerine kavuşmaları için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurguladı.

Bedran, sahip oldukları kartların neler olduğuna ilişkin bilgi ise vermedi.

İşgalci rejim İsrail hapishanelerindeki esirlerin özgürlüğüne kavuşturulması için uluslararası hukuk yolunda çalışma yürüttüklerini dile getiren Bedran, esirlerin korunması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya da hazır olduklarını söyledi.

Filistin Esirler Heyetine göre, İsrail hapishanelerindeki Kayid el-Fesfus 123, Ala el-Arec 99, Hişam İsmail Ebu Hevaş 99, İyad el-Herimi 53 ve Lüey el-Aşkar ise 35 gündür açlık grevine devam ediyor.

 

'İdari tutukluluk' uygulaması

İsrail, 'idari tutukluluk' adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay cezaevinde tutabiliyor.

Tutuklunun "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin Esir Cemiyetinin verilerine göre, işgalci rejim İsrail hapishanelerinde yaklaşık 520'si "idari tutuklu" olmak üzere 4 bin 650 Filistinli bulunuyor. Bunların yaklaşık 200 tanesi ise çocuklardan oluşuyor.
Anahtar Kelimeler: Hamas' Gündemi Esirler

HABERLER