YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Hamas Yöneticisi El-Hudari 1 Yıl'dır Suud zindanlarında

Dr. Muhammed El-Hudari ile oğlu Hani 4 Nisan 2019 tarihinde Suud rejimi tarafından zindana atılmıştı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın senelerdir Suudi Arabistan'da temsilciliğini yapan Dr. Muhammed El-Hudari ile oğlu Hani 4 Nisan 2019 tarihinde Suud rejimi tarafından zindana atılmıştı. 

Dr. Muhammed El-Hudari ailesiyle birlikte 25 yıldan beri Suudi Arabistan'da ikamet ediyor. Bu süre içinde sürekli Filistin davasına hizmet verdi ve Suudi Arabistan ile Filistin halkı arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için sürekli çaba sarf ettiler.

Ancak Suudi Arabistan son yıllardasiyonist reji  İsrail'le yakınlaşma politikası karşısında, onların bu ülkede geçirdikleri onlarca yıl ve bu süre içinde gösterdikleri gayretler bir işe yaramadı ve Hudari oğluyla birlikte hapse atıldı.

8 Mart 2020 tarihine kadar haklarında herhangi bir suçlamada da bulunulmadı. Sadece gözlerden kaybolmuş gibi görünüyorlardı ve devlet bunun sebebini açıklamak bile istemiyordu. Uluslararası Af Örgütü'nün verdiği bilgilere göre de gözaltına alınmalarından sonraki iki aylık süre içinde tek kişilik hücrelere kapatıldılar.

Hudari'nin ailesi, dünyada gittikçe yayılan korona salgını karşısında 82 yaşındaki Muhammed El-Hudari'nin ve 48 yaşındaki oğlu Hani'nin hayatından endişe ediyor. Ailesi Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı açıklamada Muhammed El-Hudari'nin aynı zamanda on yıldan beridir prostat kanserinden muzdarip olduğuna dikkat çekti.

Hudari', Korona virüsü nedeniyle  hem yaş sınırı hem de kanser hastası olmasından dolayı birinci derecede risk altında olanlar arasında yer alımasına rağmen Suud zindanlarında tutuluyor.

Euro-Mediterranean İnsan Hakları Gözlem Evi, Daha önceleri  yayınladığı bildiride, Suudi Arabistan’ı hukuka aykırı bir şekilde gözaltında tuttuğu onlarca Filistinliyi ve Hudari'yi serbest bırakmaya davet etmişti.

Haber Kaynak : Her Taraf


HABERLER