Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Gri pasaport davası: 'Bu işi kurcalama, hayatın tehlikeye girer'

Malatya Yeşilyurt Belediyesi üzerinden 'gri pasaport' çıkartılarak 2 kafile halinde yurt dışına gönderilenlerin geri dönmemesi üzerine hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nin üzerinden 'gri pasaport- hizmet pasaportu' çıkartılarak 2 kafile halinde yurt dışına gönderilen 90 kişinin tamamına yakınının geri dönmediklerinin kamuoyuna yansımasıyla başlatılan 'göçmen- insan kaçakçılığı' soruşturması kapsamında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Yeşilyurt Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, organizatör oldukları öne sürülen Ali Ayrancı ve Ersin Kilit'in 'şüpheli' olarak yer aldıkları, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile bazı isimler hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığının belirtildiği iddianamede, dikkat çekici ayrıntılar ortaya çıktı.

GEZİ DOLAYISIYLA PARA ALMIŞLAR

ANKA'nın haberine göre iddianamede; AK Parti’nin eski milletvekili adayı Veysel S. tanık sıfatıyla Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şu ifadeyi verdi:

“2021 yılı Mart ayında Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya ülkesine bir proje kapsamında gezi düzenlendiğini duydum. Geziye dair ayrıntıları Meclis Üyesi olan Nusret Aslan'a sordum. Nusret A, '55 kişi civarında kişiyle Almanya'ya gezmeye gittiklerini, kendisinin de içinde bulunduğu 4 kişinin uçakla gittiğini, diğer şahısların ise karayolu ile gittiklerini, ancak kendileri ile birlikte geziye katılan şahısları tanımadıklarını, Almanya'da yaklaşık 1 hafta kaldıklarını, Almanya'da bulundukları sırada geziyi tertip eden şahıslardan birinin kendilerine 40 bin euro verdiğini, bu paranın uçakla dönen 4 kişi oldukları için 10 bin euro olarak Nusret Aslan, Bekir Karakuş, Şahin Ö. ve Hasan D’nin  paylaştıklarını, Türkiye'ye dönüp hava alanına indiklerinde toplam 40 bin euronun bir araya getirilerek Bekir Karakuş'a verdiklerini ve çantasına koyduğunu' söyledi. 2020 Şubat ve Eylül ayında 2 ayrı gezi düzenlendi, bu geziler Malatya Kişisel Gelişim Derneği çatısında organize edildi. Zira gri pasaport alınması için bir STK bağlantısı gerektiği için, şahıslar öncelikle derneğe üye yapılıp, sonrasında bu kişilere gri pasaportlar çıkartıldı. Belediye tarafından organize edildi. Hizmet pasaportu çıkartılabilmesi için kişinin kamu çalışanı olması ya da kamu irtibatlı olması gerekiyor, belediye bir anlamda dernek üzerinden geziyi planladı ve bu şekilde 2 gezi düzenlendi.”

 

'BAŞKAN BU İŞİ KURCALAMA BAŞIN AĞRIR, HAYATIN TEHLİKEYE GİRER' DEDİ'

"Nusret Aslan'ın kendisine 'bu işin sıkıntılı olduğunu, bu olayı araştırdığını, terör örgütü bağlantısı olduğunu, duyulması durumunda kendisine zarar verileceğini, bu şekilde şahısların para karşılığında yurt dışına gönderildiklerini ve kendisinin de bu olaydan uzak durmasını' tembihlediğini" öne süren Veysel S., savcılıktaki beyanında şunları anlattı:

“Eylül ayı içerisinde Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ı telefonla aradım. Başkan ile makamında görüştüm ve durumu başkana sordum. Başkan, 'gezileri valilik onayı ile gerçekleştirildiğini, yine belediye olarak konuya ilişkin meclis kararı aldıklarını' söyledi. Başkan’a, başkan yardımcısı Bekir Karakuş'u çağırarak bu olayı sormasını istedim ancak ‘Bekir'in an itibariyle İstanbul'da olduğunu geldiğinde sorup döneceğini' söyledi. Başkan’a 'bu işin çok sıkıntılı olduğunu, bu işten hem kendisinin hem AK Parti’nin hem ittifakın hem de cumhurbaşkanının zarar görebileceğini' söylediğini, ayrıca bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini de söyledim. Başkan’da 'konuyu araştıracağını ve gereğini yapacağını' söyledi. Başkan’ın dönmemesi üzerine kendisini aradım, 'başkanım ne oldu, bana dönüş yapmadınız, konuyu araştırıp gereğini yaptığınız mı' diye sordum. Başkan, 'gidenleri bizimkiler de tanımıyormuş, bu işi kurcalama başın ağrır, hayatın tehlikeye girer' dedi. Bundan kastının giden şahısların terör örgütü bağlantılı olabileceğini, bundan zarar görebileceğimi belirtmek olduğunu düşünüyorum.”

Veysel S, dönemin Valisi Aydın Baruş ile görüştüğünü, gelişmeleri ve olayları ayrıntılarıyla anlattığını da öne sürdü.

MALATYA’DAN KİMSE YOK

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya'ya düzenlenen resmi gezide toplu iltica eden 43 kişinin isimleri olaydan sonra gün yüzüne çıkmıştı. 

Söz konusu 43 kişinin büyük bir bölümünün Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı isimlerden oluştuğu anlaşılmıştı. Toplu iltica gezisine katılan isimlerin 12’si Şanlıurfa’dan giderken, 7’sini Bingöl, 6’sını Diyarbakır, 5’ini Elazığ, 3’ünü ise İstanbul nüfusuna kayıtlı isimler oluşturuyor. Geziye; 2 Mardin, 2 Mersin, 2 Muş, 1 Şırnak, 1 Gaziantep, 1 de Tekirdağ’dan katılım olduğu ortaya çıkmıştı.

Almanya’ya toplu ilticada dikkat çeken bir diğer detay ise geziye katılanların birçoğunun 1990 doğumlu olması. İltica edenlerin 10’unun 2000 doğumlu olduğu kaydedilirken, grubun en yaşlı üyesinin 1973, en genç üyelerinin ise 2002 doğumlu olduğu öğrenilmişti. Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER