Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Gıdada değişim hızlı ve sert

İİktidsatçı yazar aşar Süngü, çeşitli sebeplerden dolayı giderek stratejik bir konuma ulaşan ve gelecekte de insanların ilgilendiği en önemli konulardan olacağı öngörülen gıda güvenliği mes’elesine dikkat çekiyor.

Ulaşım ve iletişim sektöründeki hızlı gelişmelerle birlikte küresel köye dönüşen dünyamızda güvenilir gıdaya, sürdürülebilir üretime, akıllı lojistik sistemlerine ve etkin tarım uygulamalarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Küresel köye dönüşen yeni dünyada ekonominin en önemli alanı gıda ürünlerini geliştirmek, üretmek ve dağıtmak olacak.

Bunu için de sürekli yeni teknolojik ürünler geliştirilecek.

2019 yılında 220 milyar dolarlık bir pazara sahip olan ve dünya genelinde ilgi çekici bir hal alan Gıda Teknolojisi’nde (FoodTech) pazar büyüklüğünün 2027 yılında 342 milyar dolara çıkması bekleniyor.

2021 yılında özellikle Avrupa’da bu alana yapılan yatırımlar toplam pazarın yüzde 20’sini aştı.

Gıda teknolojileri sektörü 2022 eğilimlerinin (trend) örnek uygulamalar üzerinden detaylı şekilde incelendiği GOOINN Foodtech Raporu’nda önemli 12 eğilim (trend) başlığı şu şekilde aktarılıyor;

Hap ve toz şeklinde ürünler artacak

Gıdalar kullanılarak hazırlanan, hap toz veya diğer tıbbi ilaç formunda tüketime sunulan nutrasötikler yükselen bir eğilimdir.

Özellikle Kovid-19 salgını ile birlikte tıbbi ilaç formunda olan ürünlere (nutrasötikler) ilgi giderek artmaktadır.

Yani gelecekte beslenme ihtiyacını karşılamak için alışverişe çıkıldığında bakkala, manava, kasaba, markete semt pazarına gidilmeyecek.

En yakın eczaneden bütün ihtiyaçlarını ufak bir torbayla alınabilecek.

Çünkü çok yakın bir gelecekte sebze, meyve, et ve içecek ihtiyacı hap ve toz şeklinde üretilecek ve kutularda hazır olacak.

Alternatif protein üretimi artıyor

Kültürlenmiş et, laboratuvarda yetiştirilen yiyecekler, bitki bazlı beslenme, yenilebilir böcekler ve mikoprotein geleceğin başlıca alternatif protein kaynakları olacak.

Gıda tedarik zincirindeki yenilikler devam edecek

Covid 19 salgını ile e-ticaret her sektörde olduğu gibi gıda tedarik zincirindeki yenilikleri beraberinde getirdi. E-ticaret sayesinde markalar müşteri deneyimini geliştirmek ve satışları iyileştirmek için çok kanallı dağıtıma odaklanacak.

Gıda kalitesi ve güvenliğine ihtiyaç artacak

Gıda ürünlerinin kalitesi ve güvenliği önemli bir endişe kaynağı olacak. Bu nedenle gıda güvenliği ve şeffaflığı gün geçtikçe önem kazanacak.

Kişiselleştirilmiş beslenme çözümlerine ilgi artacak

Bunlar temel diyetler ile sınırlı olmayıp, şeker ve glutensiz beslenme, vegan beslenme, temiz etiketli gıda ürünleri gibi kişisel tercihleri de içinde barındıracak.

Restoranlar veriye odaklanarak dijitalleşecek

Sorunsuz operasyon yönetimi ve gelişmiş müşteri deneyiminden elde edilen verilerden faydalanılacak.

Gıda yönetim çözümlerine ihtiyaç artacak

Büyük veri analitiği, yapay zeka ve gerçek zamanlı izleme gibi çeşitli teknolojiler geliştirilecek.

Girişimciler gıda israfını azaltmaya odaklanacak

Gıda girişimcileri ve büyük şirketler çevresel ayak izini en aza indirmek ve maliyetlerden tasarruf etmek için gıda israfını azaltmaya odaklanacak.

Robotik teknolojiler değer zincirine dahil edilecek

Gıda üretimi sırasında verimliliği, tutarlılığı ve ölçeği geliştirmek için tüm değer zincirine robotik teknoloji dahil edilmeye başlandı. Bu noktada gıda işleme robotları ve drone’lar hızlı ve uygun maliyetli gıda etiketleme ve izleme sağlayacak.

3 boyutlu gıda yazıcıları geleceğin eğilimleri arasında

Kişiselleştirilmiş diyet ve alternatif protein bazlı yemeklerin yanı sıra hassas ve tekrarlanabilir beslenme imkanları sağlayan 3 boyutlu gıda yazıcıları çok gelişecek.

İç mekan çiftçiliği geleceğin en dikkat çekici eğilimi

Girişimciler daha kısa, daha sürdürülebilir ve esnek bir tedarik zinciri oluşturmak, çiftliği daha akıllı hale getirmek, geleceğin çiftliğini ve ürünlerini ortaya çıkarmak için iç mekân çiftçiliği önemli hale gelecek.

Gıda sevkiyatı çok önemli olacak

Gıdaların hasardan korunmasını sağlayacak nakliyat yöntemine, online alışverişteki taze ve sağlıklı gıdaya erişime ve gıdaların taşınmasında savrulmasını önleyecek sürdürülebilir paketleme malzemelerine olan talep artacak.

**

Görünen o ki; gıda sektörü hem üretici hem müşteri açısından geleceğin en stratejik alanı olacak.

Genç girişimciler için de mesleki anlamda fırsatları en bol alan.


Anahtar Kelimeler: Gıdada değişim hızlı

HABERLER