GAZZE HALKI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

Gazze Ablukası ile Mücadele Halk Komitesi, işgal çetesinin Gazze'ye uyguladığı abluka nedeniyle halkın yüzde 85'inin yoksulluk sınırının altında yaşadığını açıkladı.

Gazze Ablukası ile Mücadele Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de kişi başına düşen günlük gelirin ortalama 2 dolar olduğunu, gençler arasındaki işsizliğin de yüzde 65'e ulaştığını ifade etti.

Hudari, kötü ekonomik şartlar yüzünden 300 bin işçinin işsiz kaldığını ve ablukadan dolayı büyük projelerin durması nedeniyle bu sayının her geçen gün arttığını belirtti.

Gazze'deki fabrikaların çoğunun tamamen veya kısmen zarar gördüğüne dikkat çeken Hudari, Gazze'de her gün dükkan, şirket veya fabrikaların kapanmasına tanıklık edildiğini vurguladı.

Hudari, ciddi likidite eksikliği yaşandığı, her geçen gün alım gücünün azaldığı ve her alanda ekonomik durgunluk olduğuna işaret etti.

Uluslararası toplumdan ciddi adımlar atmasını ve Gazze'ye uyguladığı ablukayı tamamen kaldırması için işgal çetesine baskı yapmasını isteyen Hudari, uluslararası topluma, Arap ve İslam ülkelerine, ekonominin tamamen çöküş aşamasına ulaşmasını engellemek için başta insani olmak üzere tüm alanlarda destek vermeleri çağrısında bulundu.

İşgal çetesi, 2006'dan bu yana yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

Kaynak: https://dogruhaber.com.tr/amp/haber/617429-gazze-halki-yoksulluk-sinirinin-altinda-yasiyor/?__twitter_impression=trueHABERLER