Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Fuat Sezgin’in mirası dijital erişime açıldı

Bilim tarihçiliğinin saygın isimlerinden merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam dünyasındaki bilimsel gelişmeleri Batı ile mukayeseli ele aldığı ‘İslam'da Bilim ve Teknik’ eseri TÜBA tarafından ücretsiz erişime açıldı.

Karar.com'dan Saliha Sultan'ın "konuya dair" haberi...

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), bilim tarihçiliğinin en saygın isimlerinden merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan 5 ciltlik ‘İslam’da Bilim ve Teknik’ isimli eseri ücretsiz erişime sundu. Haziran 2018’de kaybettiğimiz merhum Sezgin’in İslam dünyasındaki bilimsel gelişmeleri Batı ile mukayeseli olarak ele alan beş ciltlik eseri, toplamda 1121 sayfadan oluşuyor.

Merhum Sezgin’in 2008 yılında kurduğu ve Türkiye’nin ilk İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin kataloğu olarak yazmaya başladığı eser, bir süre sonra amacını aşmış ve bu alanda önemli bir çalışma haline gelerek Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak dört dilde yayımlanmıştı. Birinci cildinde ‘İslam´da Bilim ve Teknik´e Giriş’, ikinci cildinde ‘Astronomi’, üçüncü cildinde ‘Coğrafya, Denizcilik, Saatler, Geometri, Optik’, dördüncü cildinde ‘Tıp, Kimya, Mineraller ve Fosil Oluşumlar’ ve beşinci cildinde ‘Fizik ve Teknik, Mimari, Savaş Tekniği, Antik Objeler, Orientleştirici Stilde Avrupa Camı ve Seramiği’ konularının tarihi bilgilerinin yer aldığı eseri TÜBA’nın ‘tuba.gov.tr’ internet adresinde inceleyebilirsiniz.


Haber Kaynak : Karar Haber


HABERLER