FRANSA'DA ŞİMDİ DE POLİSLER SOKAKLARA İNDİ

Paris'te 22 bin polis, Sarı Yelekliler'in eylemleri sırasında çok yıprandıkları söyleyerek "Öfke Yürüyüşü" adı altında sokaklara indi.

Sarı Yelekliler'in eylemleri 45. haftasında devam ediyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te bu kez, 20 yıldır ilk defa, 22 bin polis, bütün polis sendikaları tarafından yapılan ‘öfke yürüyüşü’ protestosu çağrısına cevap vererek sokaklara çıktı.

Ulusal Polis Komiserleri Birliği Genel Sekreteri David Le Bars yaptığı açıklamada, "Polislerin çok büyük bir öfkesi var. Tüm sendikalar polisin hasta olduğunun farkında" ifadelerini kullandı.


İNTİHAR EDEN POLİS SAYISI ARTTI
Polislik mesleğinin zorluklarını dile getiren eylemciler, intihar eden polislerin sayısına dikkat çekmek için eylem düzenledi. Fransa’da intihar eden polis sayısı geçen seneye göre arttı, 1 Ocak 2019’dan bu yana 52 polis memuru hizmet silahlarıyla hayatına son verdi. İçişleri Bakanı Cristophe Castaner, intiharları önlemek amacıyla polislere 7 gün 24 saat psikolojik destek veren ‘intihar önleme’ hücresini uygulamaya koymuştu. Ulusal polis tarafından değil de mobil jandarmalar tarafından çerçevelenen gösteride eylemci polisler halkın ve devletin onları desteklemediğini öne sürerek eylem yaptı.

"SARI YELEKLİLERİN EYLEMLERİNDE ÇOK YIPRANDIK"
Öfkeli polisler, polislik mesleğinin hak ettiği değeri ve saygıyı görmediğini dile getirerek aylardır süren Sarı Yelekliler eylemi sırasında çok yıprandıklarını söyledi. Eyleme katılan 54 yasındaki Yves isimli bir polis, "Buradayız çünkü artık bıktık. Emeklilik reformunu, siyaseti, medyayı sorguluyoruz" dedi. Alyans sendikasına mensup olan Olivier Hourçeau ise, "Polisler çalışma koşullarının daha iyi olmasını istiyor. Bize ayrılan bütçede yaklaşık 200 milyon euro düşüş oldu ve bazı polisler kendi ekipmanını almak zorunda kaldı" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kaynak: https://dogruhaber.com.tr/haber/617932-fransada-simdi-de-polisler-sokaklara-indi/Anahtar Kelimeler: FRANSA' ŞİMDİ POLİSLER SOKAKLARA

HABERLER