Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Fethin yıldönümünde Ayasofya'da sabah namazı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul'un Fethi'nin 569. yıl dönümünde sabah namazında fethin sembolü olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde gençlerle buluştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş İstanbul'un Fethi'nin 569. yıl dönümünde "29 Mayıs Sabahı Fethin Yıl dönümünde Gençlerle Ayasofya'dayız" etkinliği kapsamında gençlerle sabah namazında buluştu. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde gerçekleştirilen programda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sabah namazını kıldırdı, ardından Kur'an-ı Kerim okudu.

Başkan Erbaş, namaz sonrası cemaate hitabında, fethin yıl dönümünde Ayasofya Camii'nde bir arada olmanın çok anlamlı olduğunu anlattı.

Müslümanların gittiği her yerde fetihlerden önce Kur'an'ın nuru ile gönülleri fethettiklerini belirten Erbaş, "Kur'an zaten gönülleri fethetmek için gönderildi. Ayet-i kerimede Rabbimiz; "Ey Resulüm! Bu kitabı insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye gönderdik" buyuruyor. Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) en büyük mucizesi olan Kur'an'la insanları karanlıklardan aydınlığa çıkardı." dedi.

Erbaş, Peygamberimizin 'Konstantiniyye mutlaka feth olunacaktır, onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir' hadisi şerifini hatırlatarak, "Bu hadisi şerifi duyan müminler yerinde durabilir mi? Yaşı ilerlemiş ama gönlü genç olan Ebu Eyüp El Ensari, yanında gençlerle yola çıktı. İstanbul'a kadar geldi. Yüzlerce sahabi buralarda şehit oldu. Bu şehri fethetmek, İslam'a kazandırmak için, Müslümanlaştırmak için." diye ifade etti.

"Namaz kılmayan arkadaşlarınızın namaz kılmasına vesile olarak fetihler gerçekleştireceksiniz"

"Burada 5 bin kişi Hazreti Ebu Eyüp El Ensari ile birlikte İstanbul'a geldi." diyen Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

Daha sonraki süreçte bu hadisi şerifin müjdesine nail olmak için nice fetih mücadeleleri verildi ama şehri İstanbul fatihini bekliyordu. Fatih Sultan Mehmet Han'ı bekliyordu. Fatih olmak demek ki ona nasip olacaktı. 1453 yılında, 21 yaşında artık fethin zamanı gelmişti. 'Elde sensin dilde sen, gönüldesin baştasın. Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.' diyor ya şair işte sizler gibi gençler görüyorum. Fatih'in yaşında gençler şu anda Fatih'in emaneti fethin emaneti Ayasofya Camisi'nde sabah namazında birlikte secde etti. İnşallah sizler nice insanların gönüllerini fethederek namaz kılmayan insanların, namaz kılmayan arkadaşlarınızın namaz kılmasına vesile olarak fetihler gerçekleştireceksiniz.

Başkan Erbaş program sonrası gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi


HABERLER