Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Erdoğan aslında ne dedi? Uygur Türkleri ile ilgili açıklamalar çelişti

Çin devlet televizyonunun haberine göre de Erdoğan, görüşmede Çin'in egemenliğine zarar veren ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmaya kalkışan kişilere ülkesinin karşı olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştü.

Beştepe'den yapılan açıklamada Uygur Türkleri ile ilgili görüş bildirildiği de açıklandı. Görüşmede Erdoğan, Uygur Türklerinin Çin'in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çekti. Çin devlet televizyonu da görüşme ile ilgili dikkat çeken bir detay paylaştı. Habere göre, Erdoğan görüşmede Çin'in egemenliğine zarar veren ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmaya kalkışan kişilere ülkesinin karşı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

"KÖKLÜ DOSTLUĞUMUZU KUTLAMALIYIZ"

Erdoğan, görüşmede, bu yılın Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50'nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini belirtti.

"ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İVME KAZANDIRACAK"

İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu'nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

DİKKAT ÇEKEN DOĞU TÜRKİSTAN DETAYI

Görüşmede, Erdoğan'ın Uygur Türklerinin Çin'in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye'nin Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi.

ÇİN'DEN DE AÇIKLAMA

Çin devlet televizyonu da Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı'nın görüşmesi ile ilgili detayları paylaştı.

Haberde şu ifadeler yer aldı: "Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Salı günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Çin ile Türkiye arasındaki iş birliğinin esnekliğini ve büyük potansiyelinden bahsetti.

Görüşmede Şi, Kovid-19 salgınıyla mücadelede iki taraf arasındaki yakın işbirliğinden övgüyle bahsetti ve ikili ilişkilere yeni bir vurgu eklediğini söyledi.

Devamı >>>
HABERLER