EN ÇOK KADINLAR VE ÇOCUKLAR ZARAR GÖRÜR!

Millî Gazete, dünyanın gözünü diktiği Keşmir’den gelişmeleri aktarmaya devam ediyor…

Milli Gazete'den Muhammed Vefa'nın 'konuya dair' özel haberi...

Cammu Keşmir sınır hattında Azad Keşmirli askerler elleri tetikte beklerken, sınırın karşı tarafında işgalci Hindistan bayrakları gözüküyor. Sınır noktasında Hindistan ile Azad Keşmir askerleri arasında görüş mesafesi 70 metreye kadar düşüyor. Gazetemize konuşan Azad Keşmirli Komutan Umar, bölgede savaşın her an patlak verebileceğine vurgu yaparak, “Savaştan en çok çocuk ve kadınlar zarar görür. Nedeni ise erkeklerin çoğu Hindistan hapishanelerinde bulunuyor” dedi.

GÖRÜŞ MESAFEMİZ 70 METREYE DÜŞTÜ

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir’de gergin bekleyiş devam ediyor. 10 milyon Keşmirlinin yaşadığı bölgede sokağa çıkma yasağı sürerken, tarımla ilgilenen Keşmirlilerin bu yılki hasatları tarlada çürümeye mahkûm bırakıldı. Millî Gazete, Pakistan, Hindistan ve Cammu Keşmir sınır hattına giderek bölgede yaşayan halklarla bir araya geldi. Sınır hattında bazı noktalarda Hindistan ile Pakistan ve Azad Keşmir askerleri arasında görüş mesafesinin 70 metreye düştüğü noktalarda askerler elleri tetikte bekliyor.   

BiZ ONLAR GiBi SiViLLERi VURMUYORUZ

Keşmirli komutan Umar, “Hindu askerleri tarafından yapılan saldırı atışlarına yanıt vermiyoruz. Çünkü onların attığı atışlarda masum insanlar ölüyor. Biz aynı şekilde cevap verirsek karşıda bulunan sivillere zarar gelebilir. Bu konuda temkinli davranıyoruz” diye konuştu.

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir’de gergin bekleyiş devam ediyor. 10 milyon Keşmirlinin yaşadığı bölgede sokağa çıkma yasağı sürerken, tarımla ilgilenen Keşmirlilerin bu yılki hasatları tarlada çürümeye mahkûm bırakıldı. Millî Gazete, Pakistan, Hindistan ve Cammu Keşmir sınır hattına giderek bölgede yaşayan halklarla bir araya geldi. Sınır hattında bazı noktalarda Hindistan ile Pakistan ve Azad Keşmir askerleri arasında görüş mesafesi 70 metreye düştüğü noktalarda askerler elleri tetikte bekliyor.   

KENDİ TOPRAKLARINI TERK ETMEYİ AKILLARINDAN BİLE GEÇİRMİYORLAR

Keşmirli komutan Umar, Hindistan’ın işgali altında bulanan Cammu Keşmir’de şu ana kadar çok büyük bir mülteci akınının başlamadığını, orada bulunan bölge halkının hiçbir zaman kendi topraklarını terk etmek gibi bir düşünce içinde olmadığını söyledi. Hindistan’ın Cammu Keşmir’de işgalini sağlam tutmak amacıyla bazı yöntemlere başvurduğunu da aktaran Umar, Hindistan’ın sınır hattına mayın, elektrikli teller ve bantlar yerleştirdiğini söyledi.

ARTIK BİRLİKTE YAŞAMAK İSTİYORUZ

Cammu Keşmir sınır hattında yaşayan Arşad Abbasi ise Hindistan işgali altında Keşmirlilerin çok büyük bedeller ödediğini belirterek, “Keşmir’de hayat tamamen bozulmuş vaziyette. Biz çocuklarımızın okulla gitmesini istiyoruz. Hindistan askerlerinin bölgeden çekilmesini istiyoruz. Artık dayanacak gücümüz yok. Artık kendi kardeşlerimizle bir arada yaşamak istiyoruz. Mücadelemizi vereceğiz. Cammu Keşmir’in onurunu koruyacağız. Dünya neden Keşmir’e sessiz kalıyor. Artık dünyanın burada yaşanan gelişmeleri duyması gerekiyor. Bombalamalardan dolayı yüzlerce kişi bacağından, kolundan oldu. Buna dur denilmesinin vakti gelmedi mi?” ifadelerini kullandı.

Temkinli davranıyoruz

Pakistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı helikopterle Chakoti askeri üssüne geldik, burada gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız Azad Keşmirli bir komutan, bölgede savaşın her an patlak verebileceğini söyledi. Yaşanacak savaştan en çok çocuk ve kadınların zarar göreceğini ifade eden komutan Kadir Umar, söz konusu nedeni ise erkeklerin çoğunun Hindistan hapishanelerinde olduğuna dikkat çekti. Hindistan’ın işgali altındaki Cammu Keşmir’den Azad Keşmir ve Pakistan tarafına Hintli askerlerin bomba atışlarında bulunduğunu aktaran Keşmirli komutan Umar, “Hindu askerleri tarafından yapılan saldırı atışlarına yanıt vermiyoruz. Çünkü onların attığı atışlarda masum insanlar ölüyor. Biz aynı şekilde cevap verirsek karşıda bulunan sivillere zarar gelebilir. Bu konuda temkinli davranıyoruz” diye konuştu.

Haber Kaynak : Milli Gazete


Anahtar Kelimeler: KADINLAR ÇOCUKLAR ZARAR GÖRÜR!

HABERLER