Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Dünyada Ramazan bayramı idrak ediliyor

Dünyanın birçok ülkesinde Ramazan ayının ardından gelen bayram Müslümanlar tarafından ilk kılanan namazlarla birlikte idrak edilmeye başlandı

Dünyanın birçok ülkesinde Ramazan ayının ardından gelen bayram Müslümanlar tarafından ilk kılanan namazlarla birlikte idrak edilmeye başlandı. Kırgızistan’da binlerce Müslüman bayram namazında büyük bir güzellik oluşturdu.

Kırgızistan’da binlerce Müslümanın katıldığı Ramazan bayramı namazı camilerde ve büyük şehirlerin ana meydanlarında eda edildi. Başkent Bişkek’in Pervomay İlçe Kaymakamlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü bayram namazının “eski meydanda” kılınması için gerekli tedbirleri aldı.

Kırgız Müslümanlar, bayram namazını kılmak için yerel saatle 05.00’te toplanmaya başladı. Namaz kılmaya gelenler, güvenlik ekiplerince 14 ayrı kontrol noktada, tek tek aranarak alana alındı.

Meydanı ve etrafındaki sokakları dolduran vatandaşlar, yanlarında getirdikleri seccadelerini meydana, ara sokaklara ve çimenlere serdi. Devlet erkanı da cemaate katıldı. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Meclis Başkanı Talant Mamıtov, Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev de cemaatle saf tuttu.

Müftü Rakiyev’in kıldırdığı bayram namazının ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Müslümanlar, imamlarla bayramlaşmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Nijerya

Ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Kano’da ramazanın son teravih namazının kılınmasının ardından çocuklar, kadınlar ve erkekler Emir Aminu Ado Bayero’nun sarayının önünde toplanarak bayrama yönelik açıklamayı bekledi.

Emir’in saraydakilerle görüşmesinin ardından, sarayın önünde davul-zurna çalındı, havai fişek gösterisi yapıldı ve şehrin bazı camilerinde ilahiler okundu.

Afrika kıtasında yaklaşık 200 milyonluk nüfusu ile petrol ve doğalgaz gibi çok zengin doğal kaynaklara ve geniş tarım arazilerine sahip Nijerya, Afrika’daki en büyük Müslüman nüfusa sahip.

Japonya

Japonya’da, başkent ve çevre eyaletlerinde yaşayan Müslümanlar, Ramazan Bayramı dolayısıyla Tokyo camisinde bir araya geldiler. Mısır, Pakistan, Endonezya dahil birçok memleketten gencinden yaşlısına, kadınından çocuğuna birçok Müslüman sabahın erken saatlerinde camiye akın etti. Şibuya bölgesindeki camiyi çevreleyen sokaklarda namaz için sıraya giren cemaat, Kovid-19 tedbirleri altında içeriye alındı.

Cami içinde ve avlusunda saf tutan yüzlerce Müslümanın yoğun katılımı nedeniyle bayram namazı birkaç kez kılındı. Tokyo Camisi İmam Hatibi Muhammet Rıfat Çınar, okuduğu hutbede “huzur ve kardeşlik iklimi bayramların İslam dinindeki önemine” dikkati çekti.

Ramazan Bayramı’nın neşesi, namazın akabinde bayramlaşan cemaat ile cami içine fotoğraf çektirenlerin yüzüne yansıdı.

Malezya

Başkent, Selangor ve çevre eyaletlerdeki Müslümanlar, Ramazan bayramı nedeniyle Malezya İslam Üniversitesinde bir araya geldi. Yemen, Filistin, Sudan, Mısır, Pakistan, Türkiye ve Endonezya dahil birçok ülkeden öğrencilerin de aralarında bulunduğu genç, yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan Müslümanlar sabahın erken saatlerinde bayram namazını kılmak için üniversite kampüsü içinde bulunan Shah camiinde buluştu.

Erken saate rağmen cami bahçesini dolduran Müslümanlar, bayram namazı öncesinde aileleri ve dostlarıyla birlikte keyifli vakit geçirdi. Farklı milletlerden oluşan cemaat, namazın ardından bayramlaştı. Bayram sevinci özellikle cami avlusunda koşturan çocukların yüzüne yansıdı.

Almanya

Almanya’da özellikle büyük şehirlerde Müslümanlar ramazan bayramı namazı için camileri doldurdu. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) genel merkezi bünyesindeki Köln Merkez Camisi’nde kılınan namaza yoğun katılım oldu. Caminin imamı Gökhan Uygun ise bayram hutbesini okuyarak cemaatle dua etti.

Türklerin yanı sıra diğer milletlerden de Müslümanların katıldığı bayram namazında caminin içi ve avlusu dolarken, cemaatin bir kısmı ise namazını cami çevresindeki kaldırımlarda kıldı.

Irak

Irak’ın Kerkük kentinde, bayram namazı için camileri dolduran vatandaşlar, ülkenin barış ve huzuru için dua etti.

Kerkük kent merkezindeki Bağdat Yolu semtinde bulunan Büyük Nur camisi imamı Ahmed Hurşid, tüm İslam aleminin Ramazan bayramını kutlayarak, tüm Müslüman ülkelerin barış ve huzur içinde yaşamasının en büyük temennileri olduğunu söyledi.

Bayram namazını Büyük Nur Camisi’nde kılan vatandaşlar ülkenin bir an önce terör örgütü DEAŞ ve saldırılarından tamamen kurtulması ve insanların artık rahat bir nefes alması için dua etti.

Azerbaycan

Başkent Bakü’de başta İlahiyyat, Haydar, Tezepir camileri ile Gök Mescit, sabahın erken saatlerinde itibaren namaz kılmak isteyen vatandaşlarla doldu taştı. Camilerde yer bulamayan vatandaşlar, namazlarını avlularda ve bahçelerde eda etti. Ülkenin tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Şeki kentinin Cuma Mescidinde de bayram namazı kılındı.

Mescid-i Aksa’da 200 bin kişi bayram namazını kıldı

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Mescid-i Aksa’ya bayram namazı için yaklaşık 200 bin kişi geldi.

Siyonist İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesine çıkan yollar, Mescid-i Aksa’ya gitmek isteyen genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuklarla doldu. Yollarda hem araç hem de insan trafiği oluştu.

Eski Şehir bölgesinin kapılarında kalabalığın ilerlemesini bekleyenler tekbir getirdi. İşgalci İsrail polisinin çevrede normal zamanlara göre varlığını azalttığı görüldü. Bayram namazının ardından, bir grup Filistinli Kubbetu’s Sahra Camisi’nin çevresindeki kemerlerden birine pankart açtı ve İsrail işgaline karşı slogan attı.

Mescid-i Aksa’dan çıkanlar Eski Şehir’in ara sokaklarında yoğunluk oluşturdu. Kalabalığın oluşturduğu sesler, çevrede stant açan seyyar satıcılara karıştı. Kudüs’te ramazan bayramının ilk saatleri şenlik havasında renkli görüntülerle başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başkent Lefkoşa’daki Hala Sultan Camisi ile ülke genelindeki tüm camilerde bayram namazı eda edildi. Bayram namazında teşrik tekbirleri, hutbe ve dualar okunurken Müslümanlar, namaz sonrasında bayramlaştı.

Camilerde KKTC’lilerin yanı sıra ülkede yaşayan farklı ülkelerden gelen Müslümanlar da yerini aldı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, namazı Lefkoşa’daki Hz. Ebubekir Camisi’nde kıldı.

İsveç

Namaz öncesinde vaaz veren Fittja Ulu Cami görevlisi Osman Doğan, toplumsal birliğe ve beraberliğe vurgu yaptı. İnsanların birbirlerine her konuda yardımcı olmaları gerektiğine işaret eden Doğan, bayram gününde kırgınlıkların ve dargınlıkların son bulması gerektiğini söyledi.

Bayram namazını vatandaşlarla kılan İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Fazlı Arslan da cemaatle bayramlaştı. Namazın ardından cami yönetimince vatandaşlara lokum ve bisküvi ikram edildi.

Öte yandan Stockholm’ün Berdeng bölgesinde de yoğun kalabalık nedeniyle Müslümanlar futbol sahasında namaz kıldı.

Özbekistan

Başkent Taşkent’te binlerce kişi bayram namazı için camilere akın etti. Müslümanlar, camilerde yer kalmayınca cami bahçelerini ve sokakları doldurdu. Camilerin bulunduğu cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

“Osman Mushafı” olarak bilinen, üzerine Hazreti Osman’ın kanının aktığı ceylan derisine yazılan Kur’an-ı Kerim’in muhafaza edildiği, Taşkent’teki Hazret İmam Külliyesi’ndeki bayram namazını, Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Nuriddin Haliknazarov kıldırdı.

Haliknazarov vaazında, bayram günlerinde yaşlı ve hastaların ziyaret edildiğini, küs olanların barıştığını dile getirerek vatandaşların Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Namazın ardından ülkenin kalkınması, refah, huzur, tüm dünyada barış ve istikrarı için dua edildi. Namazdan sonra vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.

Ramazan ayı boyunca ülke genelindeki 2 bin 100’den fazla camide teravih namazı kılınırken 1525 camide hatim indirilmişti.

Rusya

Moskova Merkez Camisi başta olmak üzere başkentteki Anıt Camisi ve Tarihi Cami’ye sabahın erken saatlerinden itibaren Müslümanlar akın etti. Moskova bölgesinde 40 yerde bayram namazının kılınması için ayrıca özel yer hazırlandı.

Son iki yıldır Kovid-19 salgını nedeniyle cemaatle ibadet edilemeyen Moskova’daki camilerde namaz kılmak isteyenler, cami etrafındaki metrolarda ve caddelerde yoğunluk oluşturdu. Bazı metro istasyonları ve caddeler kalabalık nedeniyle belirli süreliğine kapatıldı.

Camilere sığmayan binlerce kişiden oluşan cemaat güvenlik nedeniyle kapatılan metrelerce uzunluktaki caddelere, sokak aralarına ve parklara taştı. Polisin güvenlik önlemleri aldığı caddelerde Müslümanlar sokaklarda uygun buldukları yerlerde seccadeleri üzerinde namaza durdu.

 

Kaynak: İktibas Dergisi
Anahtar Kelimeler: Dünyada Ramazan bayramı idrak ediliyor