Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Don-Ron Muharebesi..

Abdullah Muratoğlu, 2024’te yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde, her ikisi de cumhuriyetçi olan Donald Trump ile Florida Valisi Ronald DeSantis’in konu ile ilgili yaklaşımlarına dair bir değerlendirmede bulunuyor.

Donald Trump 2024’teki seçimlerde Başkan adayı olacağını açıklayan ilk isim. Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’a rakip olacağını açıklayan bir isimse henüz ortaya çıkmadı. Adaylık için ismi geçen siyasetçiler, şimdilik sessizler. Trump’ın “Cumhuriyetçi Parti” tabanı üzerinde büyük bir nüfuzu var. Bu yüzden Trump’a rakip olmak çok kolay değil. Anketlerde, yer yer düşüşler olmakla birlikte, Cumhuriyetçiler’in favori adayı yine Trump. Florida Valisi Ronald DeSantis ise ikinci sırada yer alıyor. Anketlerde Desantis’in istikrarlı bir yükseliş seyri izlediği gözleniyor. Trump’ın “Cumhuriyetçi Parti” içinde en huylandığı, en korktuğu isim, DeSantis.

Ron DeSantis adaylığını açıklamadı, ancak aday olmayacağını da söylemedi. Yaygın kanaat, DeSantis’in aday olacağı yönünde. Dünyanın en zengin adamı Elon Musk ile Cumhuriyetçi Parti’nin ikinci sıradaki en büyük bağışçısı Ken Griffin, adaylık için koşması halinde DeSantis’i destekleyeceklerini açıkladılar. Keza Robert Mercer ve Stephen Schwarzman gibi birçok milyarder bağışçı Trump’tan vazgeçmiş görünüyor. Trump karşıtı Cumhuriyetçilerin ümidi de kezâ DeSantis. “Merkezci” kanattan hiçbir isimse Trump’a rakip olmaya hazır görünmüyor. Zaten Parti tabanı 2016’daTrump’ı “yerleşik Cumhuriyetçiler”i bitirmesi için desteklemişti.

DeSantis’i öne çıkaran özelliği, söylemsel düzeyde Trump’a çok yakın olması. DeSantis aslında bir “Trumpist”. Birçok Cumhuriyetçiye göreyse, DeSantis ‘sahici bir Trump’. Bu özelliği DeSantis’i’ Trump’ın hiç hoşlanmadığı bir rakip türü yapıyor. Trump’ın eski danışmanlarından Sam Nunberg ise “DeSantis, Trump’ın en kötü kabusu. Daha genç, zeki ve başarılı” diyor.

Desantis’in 2018’de Florida Valisi olarak seçilmesinde Trump’ın desteği önemli rol oynadı. DeSantis’in siyasî bir figür olarak parladığı andan itibaren Trump hep bu desteğini hatırlattı. Hatta Trump, DeSantis’i küçümseyen, aşağılayan ibareler kullandı. 8 Kasım seçimlerinden üç gün önce Trump bir mitingde DeSantis’den “Ron DeSanctimonious” diye söz etti. Bu terim, “sahte sofu” veya “dindar olmadığı halde dindar geçinen” anlamına geliyor. Trump’ın Valilik için yarışan DeSantis için bu şekilde konuşması parti çevrelerinde hiç hoş karşılanmadı tabii.

DeSantis 2018’deki seçimlerde Florida Valiliğini yarım puandan az bir farkla kazanmıştı. Son seçimdeyse rakibine yaklaşık “20 puan” fark atarak kazandı. Seçimlerde Cumhuriyetçiler’in en büyük zaferine imza atan DeSantis ister istemez Trump’ın husumetini üzerine çekiyordu.

2018’den bu yana üç seçim kaybeden Cumhuriyetçiler’in önemli bir kısmı, 44 yaşındaki DeSantis’i “partinin geleceği” olarak görüyorlar. Birçok Cumhuriyetçi stratejist ise artık Trump’ın kenara çekilmesi ve DeSantis’in yolunu açması gerektiğini savunuyorlar. Robert Murdoch’un sahibi olduğu “New York Post”, “Wall Street Journal” ve “Fox Tv” başta olmak üzere, daha önce Trump’ı destekleyen medya organlarıysa DeSantis’e “yeşil ışık” yakıyor.

Seçimlerden sonra da tavrını sürdüren Trump, DeSantis hakkında kimsenin bilmediği şeyleri bildiğini ve bu bilgilerin onun için iyi olmayacağını söyledi. Bu sözleriyle Trump, aday adayı olması halinde DeSantis’i yıkmak için her kozu kullanacağını îma ediyordu. Katı Trumpçılar ise DeSantis’i aday olmayacağını ilân etmesi için telkinlerde bulunuyorlar. Buna göre DeSantis, Trump’ı desteklemeli, Valilik görevinde kalmalı, 2028’deki seçimler için sırasını beklemeli.

Radikal Sağ”ın yayın organı olarak bilinen sıkı Trumpçı “Breitbart News”ın yazarlarından John Nolte ise rüzgarın DeSantis’ten yana estiğine dikkat çekiyordu. Nolte, “DeSantis Başkan olmak istiyorsa sırasını beklememeli; 2024’te koşması gerekiyor. Sıranın Trump’ta olması DeSantis’i durdurmamalı. Bu onun zamanı, bu onun şansı” diyordu. “Trumpizm’in vaftiz babası” olarak anılan, “Trump’ın savaşı: Amerika için Savaşı” başlıklı kitabın yazarı, şöhretli muhafazâkârlardan Michael Savage’a göreyse DeSantis Cumhuriyetçi Parti’nin geleceğidir.

8 Kasım seçimlerinden sonra Trump düşüşe geçti, DeSantis ise giderek yükseliyor. Trump’ın saldırılarına karşılık vermeyen DeSantis çok sakin bir duruş izliyor. Pek çok takipçisiyse DeSantis’in konuşmaya başlaması gerektiğini düşünüyor. DeSantis adaylık konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Yine de, Trump ve DeSantis arasındaki gerilim çok yüksek. Adaylığını açıklaması halinde, Don DeSantis ve Don Trump arasında çok vahşi bir savaş yaşanacak.



Anahtar Kelimeler: - Muharebesi..

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz