Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Dicle Üniversitesi, Kürtçe tez yazımını yasakladı

Selim Temo, 10 yıldır Kürtçeye yönelik bu densiz yaklaşımı deşifre ediyorum' ifadeleriyle tepki gösterdi.

Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, başka dillerde yazılan tezlerin YÖK iznine tabi olduğu gerekçesiyle Kürtçe tezleri yasakladı.  Akademisyen ve yazar Selim Temo, Dicle Üniversitesi'nin söz konusu bölümdeki tezlerin Türkçe yazılması şeklindeki uygulamasının bir süredir olduğuna dikkat çekerek, '10 yıldır Kürtçeye yönelik bu densiz yaklaşımı deşifre ediyorum' ifadeleriyle tepki gösterdi.

Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, başka dillerde yazılan tezlerin Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) iznine tabi olduğu gerekçesiyle Kürtçe tezlerin yasaklandığını duyurdu. 

Öte yandan sadece tez yazım değil, bölümde verilen tüm derslerin dili Türkçe oldu.

KHK ile görevinden ihraç edilen akademisyen ve yazar Selim Temo ise üniversitenin kararını Twitter hesabından “deşifre ediyorum” notuyla duyurdu. Kararı eleştiren Temo; “10 yıldır Kürtçeye yönelik bu densiz yaklaşımı deşifre ediyorum. İşte yeni densizlik: Üniversitelerdeki Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde Kürt diliyle tez yazımı yasaklandı ve bütün derslerin dili Türkçe oldu. Yerli ve millî akademi böyle bir şey!” ifadelerini kullandı.

Yasak kararını duyurduktan sonra açıklama yapan Selim Temo, master ve doktoraya yönelik yasaklayıcı tutumların bir süredir yoğunlaştığını belirtti. “Kürtçe derslerin dili, üniversite sistemlerinde Türkçe şeklinde gösterilmeye başlandı” diyen Temo şunları söyledi:

“Bu derslerden bir kısmı Kürtçe veriliyor. Ama resmiyette Türkçe gösteriliyor. Bunun için ise YÖK şöyle bir gerekçe sunuyor: ‘Türkiye’de Türkçe dışındaki dillerde ders verme izni YÖK’ten çıkar dolayısıyla YÖK’ün böyle bir izni yoktur ve bütün tezler Türkçe olacak’. Bugün Dicle Üniversitesi master ve doktora tezlerini Türkçe yazma zorunluluğu getirdi. Tezlerin Türkçe yazımı konusunda Dicle Üniversitesi’nin böyle bir uygulaması bir süredir vardı. Üniversitenin öğrencilere karşı ileri sürdüğü gerekçe YÖK’ün kararıdır. Kürtçe verilen dersler, okul siteleri ve YÖK sisteminde Türkçe şeklinde görünüyor.”
 

Üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2011 yılında açılmıştı.


Haber Kaynak : Karar Haber


HABERLER