Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Damat Olayından Ders Çıkarmak

Ahmet Taşgetiren yazdıİ

Tam da bunun için karşı çıkılır “Devlette akraba istihdamı- kayırmacılığı” anlamına gelen “Nepotizm”e. Getirdiğinizde kayırmacılık sebebiyle getirdiğinize inanılır, başarılı olup olmadığı hep tartışılır, başarısız kaldığında git denilmesi zor olur, git dendiğinde geride tortular bırakır, üstelik getirene de git diyene de ailevi bedeller ödetir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tam da bunu söylüyor. “Berat Albayrak’ın enerji ve ekonomide birikim sahibi olduğunu ve başarı gösterdiğini ancak en büyük talihsizliğinin, ‘damat’ sıfatının, bu alanlardaki birikimi, gayreti ve başarısının önüne geçirildiğini” ifade ediyor. Şu tespit de ona ait: “Eğer herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmeler daha objektif yapılabilirdi diye düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı son olarak “CHP ve şürekâsı”nın “Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm aileyle birlikte şahsını hedef alan bir kampanya yürüttüğü”nü belirterek, “Bu iş artık siyaset boyutunu aşıp bir insan olarak temel hak ve özgürlüklere, özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca ağızların payını vermek de üzerimize vacip oldu” diyor.

Gelinen nokta bu.

Doğru, Cumhurbaşkanı’nın ailesinin işin içine karıştırılması kabul edilemez, Berat Albayrak’ın sırf Damat olması sebebiyle başarılarının görülmemesi kabul edilemez vs…

Ama bunun böyle olacağını en baştan görmemek, tahmin etmemek mümkün mü?

En başta Enerji Bakanlığı’na getirilirken Cumhurbaşkanı’nın damadı olmasaydı bu göreve getirilmezdi gibi bir kanaat doğuyorsa, onunla yetinmeyip Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi en hassas, en stratejik bakanlığa getiriliyorsa, bu tasarrufların ülke yönetiminde keyfilik gibi algılanma riskine itibar edilmiyorsa, ekonomide asıl hasarın keyfilik ve hukuk zaafı yüzünden gerçekleştiği değerlendirmeleri göz ardı ediliyorsa ve bu süreçte ekonomi ciddi sarsıntılar geçiriyorsa…

Bu konunun Ak Parti için alanda en zor savunulan bir konu olduğunu bilmeyen var mı?

Bu konunun parti bünyesinde sağlıklı olmadığını paylaşan insan sayısı az mıdır?

Konuyu muhalefetin gündemde tutması kadar tabii bir şey olabilir mi?

Doların 8.50 liraya çıktığı bir dönemin Ekonomi ve Maliye Bakanı kim olsa hedef olur, bu bakan “Damat” ise çok daha büyük hedef olur. Bu meselenin muhalefet için ballı börek olması son derece normaldir.

Berat Bey’in görevden gitmesi de “Damat”lığın getirdiği sorunla ilgilidir. Merkez Bankası’nın başına Naci Ağbal getiriliyor, Bakan Bey, instagramdan istifasını açıklıyor, derin bir sessizliğin ardından Beştepe’den açıklama geliyor, “Görevden affını istedi, biz de affettik.” Ondan sonra çok daha uzun süren bir sessizlik. İradenin sahibi Cumhurbaşkanı, kayınpeder. Görevi bırakan damat. Ailede burukluk olmaz mı, elbette olur. Sessizlik, sessizlik, sessizlik.

Muhalefet devreye giriyor, klipler yapılıyor: Damat nerede?

Bu arada Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi ile yeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın gelmesi ve faizler konusunda atılan birkaç adımla birlikte döviz düşüyor. Düşüyor, düşüyor. Berat Bey’in Doları ile Lütfi Elvan’ın Dolar’ı arasında 1.5 Lira fark var.

Devamı...
Ali aslan
26.02.2021 18:04:56
Ben yaparım olur yaklaşımının en güçlü pozisyonda olsanız dahi sağlıklı işlemediği görüldü. Bazı şeyleri halka kabul ettirmek için gücün de kafi gelmediği durumlar oluyor demek ki. alıntı . Bunu demek için bu kadar lafı dolandormaya gerek yok tu.. Cık açıktan C.Bakanına karşıtlıgını belirt. Biz biliyoruzda Sen bilmiş ÖGRENMİŞ olursun sayemizde .

Anahtar Kelimeler: Damat Olayından Çıkarmak