CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İSTANBUL’DA AFAD’IN ON BİNLERCE İLAN EDİLMİŞ TOPLANMA ALANI VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri dönüşü Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, ‘AFAD’ın ilan ettiği on binlerce toplanma alanı’ olduğunu söyledi

ABD’den dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem haberini Türkiye’nin hava sahasına girdiği anda aldığını aktardı:

Tam da hava sahamıza girdiğimiz anda İstanbul ve çevresini etkileyen Silivri merkezli bir deprem haberini aldık. Depremin büyüklüğü AFAD ölçümlerine göre 5,8 olarak ölçüldü. Ayrıca şu an itibariyle 28 artçı sarsıntı kaydedildi. Malum artçı, bu daha da devamı mümkün olan durum. Şu an 28 daha sonra artabilir de.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Afet ve Acil Durum Merkezi’nin faaliyete geçtiğini aktaran Erdoğan şunları söyledi:

Başta İstanbul Valimiz olmak üzere, il jandarma komutanımız olarak ilgili mercilerle bugün ve yarın burada devam ettirecekler. Depremle ilgili tüm koordinasyon tüm bakanlık ve kurumlarımızın katılımıyla bu merkezden yönetilecektir.

‘8 hafif yaralı var’

Erdoğan depremle ilgili sosyal medyadan paylaşılan asılsız haberlere de tepki gösterdi:

Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok açıklama yapanlar olur. Bu tür açıklamalar kimseyi yanıltmasın. Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir tweet atmış. Bu tweet de 'Köprüleri kullanmayın, köprünün halatları koptu'. Böyle densizlik yapanlar da var. Böyle bir şey söz konusu değil. 8 kadar yaralanma olayı söz konusu, bunlar da hafif yaralı. Bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Bunlar da yakın takipte devam ediyor. Oldukça ciddi sayılabilecek depreme rağmen küçük bir takım hasarlar dışında yüreğimizi yakacak bir haber almadık.

AFAD toplanma alanlarını duyuruyor

Erdoğan deprem alanları ile ilgili olarak isi şu ifadeleri kullandı:

Bazı açıklamalar da yapılıyor. O da toplanma alanları gibi. İstanbul’da AFAD’ın bırakın yüzlerce binlerceyi on binlerce ilan edilmiş toplanma alanı söz konusu, vardır. Ve bunlar kendi sitesinden de AFAD’ın sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bunun da sürekli güncellenmesi söz konusudur. Öyle toplanma alanları vardır ki, bugün toplanma alanıdır ama yarın il ve ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir. Onun yerine başka yerde toplanma alanını AFAD ilan edebilir. Bu değişkendir.

Kaynak: https://www.independentturkish.com/node/74731/haber/cumhurba%C5%9Fkan%C4%B1-erdo%C4%9Fan-istanbul%E2%80%99da-afad%E2%80%99%C4%B1n-binlerce-ilan-edilmi%C5%9F-toplanma-alan%C4%B1-var

 HABERLER