Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Çocuklarda koronavirüs ile bağlantısı araştırılan yeni hastalık.. En az 100 vaka

Hastalık ilk olarak bu hafta İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in doktorlara ‘acil’ koduyla gönderdiği uyarı ile gündeme gelmişti.

Nadir görülen ancak ölümcül olabilen bu hastalığın en az altı ülkede görüldüğü ve vaka sayısının 100’e yaklaştığı ifade ediliyor. Guardian’da yer alan haberde, İngiltere, ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve İsviçre’den doktorların hastalık üzerinde çalıştıkları belirtildi.

Hastalık ilk olarak bu hafta İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in doktorlara ‘acil’ koduyla gönderdiği uyarı ile gündeme gelmişti.

NHS’in uyarısında, “İngiltere’de çocuklar arasında Covid-19’la bağlantılı bir inflamatuar sendromu ya da henüz ne olduğu tespit edilemeyen yeni bir bulaşıcı patojenin görülmeye başlaması kaygı yaratmıştır.” denildi. Açıklamaya göre bu yeni hastalıkta ağır Covid-19’un yanı sıra toksik şok sendromu ve atipik Kawasaki Hastalığı belirtileri görülüyor. Kawasaki Hastalığı’nda orta büyüklükteki damarlarda inflamasyon gelişiyor ve damarlar şişiyor.

Şimdiye dek İngiltere’de 19 çocuk bu hastalıktan etkilendi ve ölen olmadı. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Paris’te 15 çocukta kalp etrafında inflamasyon görüldüğünü, bunun koronavirüs ile bağlantısı konusunda henüz yeterli veri bulunmadığını, ancak vakaların ‘çok ciddiye alındığını’ söyledi.

Bakan, İspanya, İtalya ve İsviçre’den de vaka bildirimleri olduğuna işaret etti ve ateş, sindirim sorunları ve damarda inflamasyon şeklinde semptomlar görüldüğünü belirtti.

ABD’de ise en az üç çocuğun bu belirtilerle tedavi gördüğü bildirildi. Reuters haber ajansına konuşan Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Mark Gorelik, bu vakaların Kawasaki hastalığı olmadığını, ama onun gibi bağışıklık sisteminin aşırı tepkisini tetikleyen bir patojenden kaynaklandığını ifade etti.

Kaynak:  ocakmedya.com
HABERLER