Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Çinli firmalar ayaklandı: Türkiye'de hayali şirketle dolandırıldık!

Türkiye'den bir firmaya 100 konteynerlik kumaş gönderdiklerini ancak parasını alamadıklarını iddia eden Çinliler, haciz kararı alsalar da gittikleri adreslerde kimseleri bulamadı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma dosyasına göre, taraflar arasında alacak-verecek krizi bir yıl önce başladı.

AÇIK HESAP ÇALIŞMAYA BAŞLADILAR

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çinli firmalarla 10 yılı aşkın bir süredir ticaret yapan eski eşi de Çinli olan Adem Oral, 6 yıl önce de Çinli Piyi Textile ve Huifeng Warp Knitting firmaları ile iş yapmaya başladı. Taraflar arasındaki ticari ilişki sıkıntısız devam etti. Alınan kumaşların ödemesi düzenli yapıldı. Oral'ın anılan firmalarla görüşmelerine Çinli Huiting Wang isimli biri de eşlik etti. Karşılıklı oluşan güvenle birlikte açık hesap çalışılmaya başlandı.

KUMAŞLAR TÜRKİYE'YE GÖNDERİLDİ, ÖDEME YAPILMADI

Kriz de bu süreçten sonra ortaya çıktı. Oral, sahibi olduğu United İç ve Dış Tic. AŞ. adına yüklü alımlar yaptı. Yapılan görüşmelerde ödemenin belli bir süre sonra yapılması kararlaştırıldı. Oral, kendi şirketi dışında üç şirket adına daha alım yaptı. Oral, Mersin, Tokat ve Kırıklareli’nde kurulu bulunan şirketler adına yapılan kumaş alım sözleşmelerini de 'yetkili'olarak imzaladı. Çinli firmaların yola çıkardığı yüzlerce TIR'dan oluşan kumaşlar Türkiye’ye ulaştı. Ancak kararlaştırılan tarihler geçse de ödeme yapılmadı.

ÇİNLİ FİRMALAR SAVCIYA GİTTİ, POLİS KİMSEYİ BULAMADI

Çin firmaları, sözleşmelerde imzası olan Oral ile yürüttükleri görüşmelerden sonuç alamayınca bir yandan alacak davası açarken bir yandan savcılığa başvurdu. Savcılık, tonlarca kumaşın alıcısı görünen Mersin, Tokat ve Kırklareli'deki firmaların sahipleri için bilgi istedi. Polisler yaptıkları araştırmada anılan adreslere gitti. Ekipler, gittikleri adreste elleri boş döndü.

Kırklareli Vize'deki Kayıtbay Tekstil’in sahibi H. Ç.’nin oğlu, babasının bekçi olduğunu, herhangi bir şirket ile de ilgisi olmadığını söyledi. 3 ildeki firmalar adına mal alımının yapıldığı tarihte henüz kurulmadıkları, yalnızca yaptırılan birer kaşe ile işlemlerin yapıldığı anlaşıldı.

"BU SORUNU YAŞAYAN FİRMA SAYISI 10'A YAKIN"

Çin firmalarının avukatı Umut Metin, müvekkillerinin sistematik bir biçimde zarara uğratıldığı görüşünde. Metin "Edindiğimiz bilgilere göre bu sorunu yaşayan Çin firması sayısı 10'a yakın. Bu durum, birçok Çin firmasını tedirgin etmiş durumda" dedi.
HABERLER