Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Çin zindanlarından acı haber! Ekrem Mehmet'in yürek parçalayan öyküsü

Ümmetin yürek yakan coğrafyalarından Doğu Türkistan’dan acı bir haber geldi. Yakın arkadaşının üç farklı kişiden teyit ettiğine göre Ekrem Mehmet, zalim Çin güçleri tarafından şehit edildi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinde Türk dili üzerine yüksek lisans yapan Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet'ten 2017 yılından bu yana haber alınamıyordu. Ekrem Mehmet'in yakın arkadaşı Nureddin İzbasar, Ekrem Mehmet'in zalim Çin güçleri tarafından toplama kampına alındığını ve şehit edildiğini üç farklı kişiden teyit etti.

Milli Gazete İnternet Haber Merkezi'nden Bekir Sıtkı Şirin, Ekrem Mehmet'in yakın arkadaşı Nureddin İzbasar ile görüştü. İzbasar, Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet'tin Türkiye'ye gelişi, Türkiye'deki eğitim süreci ve Doğu Türkistan'a dönüşü hakkında Milli Gazete İnternet Haber Merkezi'ne açıklamalarda bulundu. Nureddin İzbasar'ın farklı kaynaklardan teyit ettiğine göre zalim Çin güçleri tarafından şehit edilen Ekrem Mehmet'in yürek parçalayan hikayesi şu şekilde...

TÜRKİYE’Yİ VATANI OLARAK GÖRÜYORDU

Doğu Türkistan’ın Turfan vilayetinden olan Ekrem Mehmet, kendi hallerinde çiftçilik yapan fakir bir ailenin evladıydı. Ürettikleri kuru üzümleri satarak geçimini sağlayan ailenin bir ferdi olan Ekrem Mehmet çalışkanlığıyla biliniyordu. 

Ekrem Mehmet, 2010 senesinde yakın arkadaşı Nureddin İzbasar ile birlikte önemli bir karar verdi. İzbasar’la birlikte Doğu Türkistan’dan farklı bir yerde yüksek lisans yapmaya karar veren Ekrem Mehmet’in önünde iki farklı seçenek vardı. Ya Türkiye'ye ya da Almanya’ya gidecek olan iki arkadaş tercihlerini Türkiye’den yana kullanıyor, bu tercihlerinde ise Türkiye’yi vatan olarak görmeleri önemli rol oynuyordu.

Nureddin İzbasar, Türkiye’ye gitmeye karar verdikleri ve harekete geçtikleri süreci şu şekilde anlatıyor:

“2010 senesinde Ekrem ile konuşarak Türkiye’de yüksek lisans yapmaya karar verdik. Anne babası Ekrem’i çok sevdikleri ve Ekrem’in çalışkanlığını bildikleri için o sene satmış oldukları kuru üzümlerin üzerine bir miktar da borç buldukları parayı Ekrem’e verdi.

Önümüzde iki seçenek vardı. Ya Türkiye’ye ya da Almanya’ya gidecektik. Biz vatanımız olan kendi ülkemiz olan akrabalarımızın kardeşlerimizin ülkesi olan çok fazla yabancılık çekmeyeceğimiz bir ülke olan Türkiye’ye karar verdik. 2011’de vizemizin onaylanması ile birlikte Türkiye’ye doğru yola koyulduk.”

“BANA BÖYLE GÜLEN VE BİZİ SEVEN POLİSİ İLK DEFA GÖRÜYORUM”

Çin’den ayrılmaları kolay olmayan iki arkadaş uçağa binmeden önce uzun bir süre bekletilirken istihbarat soruşturmasına da tabi tutuluyordu. Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet, arkadaşı Nureddin İzbasar ile birlikte 2011 yılında Çin’in başkenti Pekin’den kalkan uçakla Moskova aktarmalı olarak İstanbul’a geliyordu. Uçağa bindiğinde “Sanki özgürlüğe uçuyoruz” ifadelerini kullanan Ekrem Mehmet, İstanbul’a indiğinde pasaport kontrolü yapan Türk polisinin gülümseyen yüzüyle karşılaştı. Pasaportuna bakan polisin “Uygur musun?” sorusuna ‘Evet’ yanıtını veren Ekrem Mehmet, “Vatanınıza hoş geldiniz” ifadelerini duyuyordu. Türk polisi ile yaşamış olduğu diyaloğun ardından yanında bulunan arkadaşına dönen Ekrem Mehmet, “Bana böyle gülen ve bizi seven polisi ilk defa görüyorum” diyordu.

Ekrem Mehmet’in yakın arkadaşı Nureddin İzbasar Türkiye’ye geldikleri anlar için “Türkiye’ye geldiğimizde bambaşka bir tutumla karşılaştık. Türkiye’ye gelmemizin doğru karar olduğunu Türkiye’nin bizim vatanımız olduğunu uçaktan indiğimizde hissetmeye başlamıştık.” ifadelerini kullanıyor. Öte yandan Ekrem Mehmet’in Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyen İzbasar, “İstanbul için “Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u iyi ki fethetmiş” derdi. Türkiye’nin çok sayıda insana sahip çıktığından bahsederdi.” diyor.

YÜREK YAKAN BİLGİYİ ÜÇ FARKLI KİŞİDEN TEYİT ETTİ

YTB bursuyla birlikte Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinde eğitim görmeye başlayan Ekrem Mehmet, geçen yılların ardından 2016 senesinde Doğu Türkistan’a dönmeye karar verdi. Doğu Türkistan'da bir iş bulan ve maddi olarak zor durumda olan ailesine yardım etme amacında olan Ekrem Mehmet, bir süre sonra Türkiye’ye dönüp doktorasını devam ettirmek istiyordu.

Türkiye’de görüş olduğu eğitimin ardından Doğu Türkistan’a dönen Ekrem Mehmet’ten yıllardır haber alınamıyordu. Ekrem Mehmet’in yakın arkadaşı Nureddin İzbasar, geçtiğimiz günlerde Ekrem Mehmet hakkında acı haberi aldıklarını söyledi. İzbasar, Ekrem Mehmet’e ilişkin olarak “2017’den bu yana memleketimizle hiç irtibatımız olmadığı için Ekrem’den de haberimiz yoktu. Geçen günlerde duyduk ki kardeşimiz 2018’de toplama kampına alınmış. Toplama kampına alındıktan sonra ne zaman şehit edildiğine dair bilgimiz yok fakat Ekrem’in toplama kampına alındıktan sonra şehit edildiğini üç farklı kişiden teyit ettik.” ifadelerini kullandı.

ÇİN MAKAMLARI HALEN AÇIKLAMA YAPMADI

Nureddin İzbasar yakın arkadaşı Ekrem Mehmet’in şehit olduğu bilgisine dair Çin makamlarından hala bir açıklamada bulunulmadığını söyledi. Ekrem Mehmet hakkındaki bilgiyi teyit ettirmelerine rağmen duyduklarının yanlış çıkmasını dileyen İzbasar şu ifadeleri kullandı:

“Ekrem’in şehit oluşuna dair Çin makamlarından hala bir açıklamada bulunulmadı. Bu konuda bir cevap alabilmiş değiliz. Ekrem’in şehit oluşuna dair ses çıkarmıyorlar. Ekrem hakkındaki bilgiyi teyit ettirmemize rağmen duyduklarımızın yanlış çıkmasını diliyoruz. Ama ne yazık ki şu ana kadar böyle bir şey olmadı.”


Haber Kaynak : Milli Gazete


HABERLER