Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


CHP'den Alman gemisinin baskınına sert tepki: Derhal özür dilenmelidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Alman fırkateyninin Akdeniz'de Türk gemisine baskın yapmasına tepki gösterdi: Almanya ve Avrupa Birliği'nin yaptığı uluslararası hukuka aykırıdır, nokta. Türkiye'den derhal özür dilenmelidir.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Alman fırkateyninin Akdeniz'de Türk gemisine baskın düzenlemesine tepki gösterdi.

Öztrak, MYK gündemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Alman fırkateyninin Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak aramasına tepki gösterdi.

CHP Sözcüsü, Libya açıklarında Türk gemisinin aranmasına ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

"NE OLDU TİCARET SERBESTİSİ?"

"Bu son derece vahim bir gelişmedir. Uluslararası sularda bayrak devletinin izni olmadan gemiye çıkılmaz. Ticari bir gemi. Ne oldu ticaret serbestisi? Almanya ve Avrupa Birliği'nin yaptığı uluslararası hukuka aykırıdır, nokta. Türkiye'den derhal özür dilenmelidir.

Bu gemiye neden devletimiz bir koruma vermemiştir. Öyle şey mi olur, benim gemimi benim iznim olmadan arayacaklar... Böyle bir şey olamaz. Hükümet derhal kamuoyunu aydınlatmalıdır." 

NE OLMUŞTU?

Türkiye'den Libya'ya giden kargo gemisi Yunan bir komutanın idare ettiği Alman fırkateyni tarafından durdurularak saatlerce arandı. Askerler Türk gemisine izinsiz çıkarak tüm konteynerleri açtı.

Dışişleri Bakanlığı, Türk gemisinin Akdeniz'de hukuk dışı bir şekilde aranmasına ilişkin olarak, "Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz" açıklaması yaptı.
HABERLER