Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Ceviz Ağacı, Devrim’den sonra İran'da gösterime giren ilk 'yabancı' film oldu

Faysal Soysal imzalı Türkiye-İran ortak yapımı 'Ceviz Ağacı', İslam Devrimi'nden 43 yıl sonra ülkede gösterilen ilk 'yabancı' film olarak tarihe geçti. Soysal 'izin almak çok zor oldu' dedi.

Faysal Soysal'ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve dünya çapında birçok ödül alan Türkiye-İran ortak yapımı 'Ceviz Ağacı' filminin galası İran’ın başkenti Tahran’da yapıldı.

Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve Rıza Akın'ın yer aldığı filmin galasına, film ekibi ve başrol oyuncuları ile Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, İranlı yönetmen Mecid Mecidi, birçok ünlü yerli oyuncu ve sinemasever katıldı.

İran’da sinema üzerine master yaptığını ve İranlı birçok sanatçı ile tanıştığını söyleyen yönetmen Faysal Soysal, “Onlarla çalışmak arzusundaydım. Farabi’ye başvuru yaptık ve Farabi ilk defa bir Türk filmine ortak yapım desteği verdi” dedi.

'İZİN ALMAK ÇOK ZOR OLDU'

Soysal, bu filmin Türkiye ile İran arasında yapılmış ilk ortak yapım olduğunu belirterek “Bunun yanı sıra İran’da devrimden sonra 43 yılın ardından İran sinemalarında ilk defa Türkçe konuşulan bir film vizyona girmiş olacak. Bunun iznini almak çok zor oldu. İranlı seyirciler ilk defa Türk yapımı bir filmi perdede 2 hafta boyunca izleyecekler” dedi.

Oyuncu Serdar Orçin de filmin iki senedir dünyada inanılmaz bir yolculuğa çıktığını ve 20’ye yakın ödülle döndüğünü aktardı. İran’da 43 yılın ardından ilk defa yabancı bir filmin vizyona girdiğini aktaran Orçin, bunun Ceviz Ağacı olması nedeniyle mutlu olduğunu söyledi.

Orçin, İran’a gelmek ve buradaki seyirciyle buluşmanın kendileri için heyecan verici olduğunu ifade ederek, “Bunun bir açılış olmasını yürekten diliyorum. Biz İran filmlerine son yıllarda ne kadar meftun olduysak İran halkının da bizim filmlerimizi izlemesini arzu ederim” dedi.

BOL ÖDÜLLÜ CEVİZ AĞACI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT’nin yapım desteği sunduğu film, aralarında 14. Hamilton New York Film Festivali, 27. Adana Film Festivali, Torino Underground Film Festivali, Balkan Panorama Film Festivali, 6. Londra Şehir Ödülleri Festivali'nin olduğu çok sayıda festivalden 20’ye yakın ödülle döndüUyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER