ÇEKEREK BELEDİYESİ'NDEN ABD'YE İLGİNÇ TEPKİ

ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri harekatı nedeniyle yaptırım uygulamasına Yozgat Çekerek Belediyesi'nden ilginç bir tepki geldi.

Suriye'nin kuzeydoğusuna harekat için yeşil ışık yakan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinden ve uluslararası toplumdan yükselen tepkilerin ardından Türkiye'ye yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Yaptırımlara yönelik en ilginç tepkilerden biri ise Yozgat Çekerek Belediyesi'nden geldi.

Belediyenin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Ey Amerika!

urşuyu kurduk, Pekmezi kaynattık, Salçayı yaptık, Patlıcanı Domatesi ve biberleri kuruttuk, Ekmaamizi de yaptık, 2 çinik bulgurumuz,yarmamız fasulyemiz de var! Elinden geleni ardına goma!! Sizden mi gorhacaaz!! TÜRK Esir olmaz! Ekmaani daştan çıharana sökmez!"

19-10/16/screenshot_1.jpg

KARARNAME NE İÇERİYOR?

Trump'ın imzaladığı yaptırım kararnamesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan herhangi bir yaptırım bulunmazken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesine alındı.

ABD Başkanı Trump tarafından imzalanan yaptırım listesine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı ise kurumsal olarak dahil edildi.

Diğer taraftan ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada üç bakan ile yetkililerin ‘engellenmesinin’ Türk hükümetinin bölgedeki barış, güvenliği ve istikrarı geriletti adımları olduğu kaydedildi.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı, gerekmesi halinde hükümet yetkilileri ile kurumlarına ek yaptırımlar uygulanabileceği açıkladı.

Haber Kaynak : Karar Haber


Anahtar Kelimeler: ÇEKEREK BELEDİYESİ' ' İLGİNÇ TEPKİ

HABERLER