Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Çatışma ortasında kalan Reuters muhabiri öldürüldü

Afganistan'da çatışma ortasında kalan Reuters muhabiri Daniş Sıddiki öldürüldü.

Afganistan'ın Kandahar vilayetinde, Reuters Haber Ajansı için çalışan Hindistanlı foto muhabir Daniş Sıddiki öldürüldü.

Afganistan Özgür Medya Destekleme Kurumu'ndan (NAİ) yapılan açıklamada, Sıddiki'nin, Kandahar'ın Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır Kapısı'nda yaşanan çatışmaları görüntülemek için bölgeye gittiği belirtildi.

ÇATIŞMA ARASINDA KALDI

Sıddiki'nin sınıra yakın bir bölgede öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, foto muhabirin kim tarafından saldırıya uğradığının araştırıldığı kaydedildi.

Görgü tanıkların ifadesine göre, Sıddiki, Taliban militanlarıyla güvenlik güçleri arasında sınırda yaşanan çatışmada hayatını kaybetti.

TALİBAN GÜÇ KAZANDI

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrası mevzi kazanan Taliban, Haziran'ın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi.

Özbekistan'a açılan en önemli ticaret güzergahı olan Hayratan Sınır Kapısı'nı iki yönden kuşatan Taliban, güneybatıda ise Gazni vilayetine yoğunlaştı.

Taliban, 8 Temmuz'da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz'da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirmişti.

Taliban, Badahşan, Tahar, Gazni, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

AA muhabirinin yerel yetkililerden edindiği bilgiye göre de Taliban 407 ilçenin 160'tan fazlasını, merkezleri dahil kontrol altında tutuyor.
HABERLER