YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Çarpıcı idida: Tümgeneral Cihat Yaycı ihale yüzünden görevden alındı

Cihat Yaycı kimdir?

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı iken geliştirdiği FETÖMETRE uygulaması ile örgüte karşı mücadele eden ve adından söz ettiren, Libya ile deniz sahası anlaşmasının mimarı olan Tümgeneral Cihat Yaycı'nın görevden alınması şaşkınlığa neden oldu. Muhalefet, emekli komutanlar karara tepki gösterdi. Emekli Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok ise gelişmenin perde arkasını anlattı.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olan ve FETÖ ile mücadele konusunda ismi en çok bilinen komutanlardan Tümgeneral Cihat Yaycı, bu sabah görevden alındı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Genelkurbaş Başkanlığı emrine atanan Yaylacı, Libya ile imzalanan kıta sahası anlaşmasının da mimarıydı. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan, adını vererek kendisiyle övgüyle bahsetmişti. 

Yaylacının görevden alınması, hem emekli askerler hem de muhalefet tarafından tepkiyle karşılan. 

FETÖ terör örgütü ile ilgili tespitleri ve TSK ile ilgili analizleriyle bilinen emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Tümgeneral Cihat Yaylacı'nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine tanmasında bir ihaleye müdahalesinin neden olduğunu ileri sürdü. 

Üçok ODA TV'de yayınlanan yazısında, "Ne oldu, ne değişti? Cihat Yaycı amiral ne yaptı da düne kadar millet olarak gurur duyduğumuz bir asker iken, bugün hangi kötülüğü yaptı da gece yarısı kararname ile görevinden uzaklaştırdınız?" diye sordu. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Tümamiral Cihat Yaycı’yı sevmediğini ileri süren Üçok, şu iddiayı dile getirdi: 

"O kadar hoşlanmaz ki, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı tarafından Saray’da yapılan ve Tümamiral Yaycı’nın mimarı olduğu Libya Deniz Anlaşmasıyla ilgili konferansa bizzat İbrahim Kalın tarafından konuşmacı olarak davet edildiği halde, Bakan Akar konferansa katılmasına izin vermedi. Yerine konuyla doğrudan alakası olmayan başka bir amiral görevlendirildi. Hatırlayın, geçtiğimiz yıl herkes Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak terfi edeceğine kesin gözüyle baktığı Tümamiral Yaycı terfi ettirilmedi."

İHALEYE MÜDAHALE ETTİ, GÖREVDEN ALINDI

Yaycı’nın görevden alınmasına neden olan Deniz Kuvvetlerinde bulunan torpidolarda kullanılan teller için açılan ihaleye haklı müdahelesinin neden olduğunu anlatan Uçok'un konuyla ilgili iddiası şöyle:

"İhale komisyonu teklifleri inceler ve ihaleyi Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanının bir yakını kazanır. İhale sonrası firma malzemeleri teslim eder. Beş kişiden oluşan Mal Muayene Komisyonu telleri teslim almadan önce muayene eder ve ihale şartnamesine uygun olmadığını değerlendirirler. Ancak kendilerine malzemeleri teslim almaları için baskı yapıldığını söyleyerek Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’ya durumu arz ederler. Tümamiral Yaycı Lojistik Başkanlığına talimat vererek ihale şartlarına uygun olmayan malzemelerin teslim alınmaması gerektiğine dair bir emir yayınlamasını ister. Emir Lojistik Başkanlığınca yayınlanır."

"Bu sırada ihale şartlarına uygun olmayan malzemeler, müteahhit Lojistik Başkanının yakını olmasına karşın alınmayarak etik bir davranış örneği gösterilir. Ancak torpido tel ihalesini kazanan müteahhit, Milli Savunma Bakanlığına mektup yazarak kendisinin malzemelerinin uygun olduğunu, ancak yerli firma olduğu için kabul edilmediği gibi iddialar ileri sürerek şikayette bulunur. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, başında Exeter mezunu Abdullah Yaldız’ın bulunduğu Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişleri inceleme başlatır ve bir rapor hazırlarlar. Bu raporda soruşturma açılması ve soruşturma süresince Tümamiral Yaycı ve komisyon üyelerinin görevlerinden uzaklaştırılmaları istenir."

Üçok, eğer Yaycı hakkında soruşturma başlatılırsa, bu yılda terfi ettirilmeyeceğini belirtti.

FETÖCÜLER VE YUNANİSTAN SEVİNDİ

Balyoz davası eski sanığı, Emekli Amiral Sem Çetin de Tümamiral Yaycı'nın görevden alınmasına sert tepki gösterdi. Twitter hesabından paylaşım yapan Çetin tepkisini şöyle dile getirdi: 

"Tümamiral Cihat Yaycı! Deniz Kuvvetlerinin akademik kariyeri en yüksek subaylarından birisi. Meslekteyken birlikte çalışma olanağımız olmadı. Balyoz davasında tutuklandık. Onun için FETÖ'cü dediler. Deniz Kuvvetlerinde FETÖ'nün canına okudu. Yıllardır savsaklanan Doğu Akdeniz politikasının mimarı oldu. Kitaplar yazdı. Hükümetin adamı dediler. Yaptıklarına bakınca bana gerçek bir Mavi Vatan savunucusu gibi geldi. Bugün görevden alınmış. Bakın bakalım en çok kimler seviniyor? Yunanlılar ve FETÖcüler. Hayırlı işler! Şimdi 2.5 -iki buçuk- konuyu merak ediyorum. Birincisi; Doğu Akdeniz'deki politikalardan geri adım atılacak mı? İkincisi; hükumetin adamı olarak belledikleri Yaycı'ya TV kanallarında övgüler yağdıranlardan bu kararı eleştiren çıkacak mı? Yarım yamalak FETÖ mücadelesi ne olacak?" dedi.

FETÖ İŞBAŞINDA!

Balyoz davası mağdurlarından Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel ise, sosyal medya hesabından "FETÖ'nün suikast timi işbaşında! Sniper, tek tek düşürüyor... Hedef aldığını indiriyor... Anlamadım, göremiyor musunuz? O zaman körsünüz... Adamın/(adamların) elinde tüfek yok. Yetenekli dil var. İkna gücü var. Anlamayan az akıllılar için ifade edeyim ki, buradaki sniper, işini mermiyle değil, gerçek olmayan sözcükleri keskince, ustaca kullanarak istedi(klerini)ğini ilgilisine yaptırıyor..." yorumunu yaptı. 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ise kararı şöyle değerlendirdi: 

“16 Mayıs sabahı Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atandırıldığı haberi ile uyandık. 2009-2010 yılları arasında Deniz Kurmay Albay olarak emrimde çalışan Amiral Yaycı, Türk deniz tarihinin kaydettiği en önemli akademisyen amirallerden birisi olarak 27 Kasım 2019 Türkiye Libya deniz sınırlandırması anlaşmasının mimarıdır."

CHP'DEN SERT TEPKİ

Yaycı'nın görevden alınmasına CHP'den de tepki geldi. Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Yaycı uzun süredir FETÖ ile mücadelesi nedeniyle, terör örgütünün yok edilecek isimler listesinde yer alıyordu. FETÖ'cüler tarafından cezalandırılması gerekiyordu. Sabah uyandık komutan görevden alınmış. Demek ki iddialar doğruymuş. Bu saatten sonra hiç kimse bana, ‘AKP, FETÖ ile mücadele ediyor’ demesin” dedi. 

İYİ PARTİ: PASİF GÖREVE ALINDI

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da karara tepki gösterdi. Çıray, "FETÖMETRE kriterleri ile Deniz Kuvvetleri başta olmak üzere TSK bünyesinde binlerce FETÖ üyesini ortaya çıkaran, en son “mavi vatan” kavramıyla Akdeniz’i yeniden Türkiye’nin gündemine sokan D. Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı" pasif göreve atandı" ifadelerini kullandı.

TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI KİMDİR?

Türkiye'nin konuştuğu isim Cihat Yaycı, hem FETÖ ile mücadele konusunda hem de Akdeniz'deki kıta sahanlığı tartışmalarında uzman bir isim olarak biliniyor. 

1966 yılında Elazığ'da dünyaya gelen ve 1984 yılında Deniz Lisesi'nden, 1988 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun olan Yaycı, ,Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği, TCG Yavuz ile TCG Kemalreis'de II. Komutanlık görevlerinde bulundu, 2005-2006 yıllarında TCG Kemalreis Komutanı, 2011-2012 yılları arasında 5'inci Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yürüttü.

FİZİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ

2000 yılında Deniz Harp Akademisi'nden, 2003 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun olan Cihat Yaycı, Donanma Komutanlığı karargâhında Konsept Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Yönetim Analiz ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Strateji ve Prensipler Şube Müdürlüğü ve devamında Strateji ve Andlaşmalar Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. "Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi" ana bilim dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD'de "Fizik Mühendisliği" ile "Elektronik Mühendisliği" dallarında yüksek lisans yaptı ve İstanbul Üniversitesi'nde "Uluslararası İlişkiler" ana bilim dalında da doktorasını tamamladı.

MOSKOVA SİLAHLI KUVVETLER ATAŞESİ

Cihat Yaycı, 30 Ağustos 2012 tarihinden itibarenTuğamiralliğe terfi etti, 2012-2014 yılları arasında Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi, 2014-2015 yılları arasında Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015-2016 yılları arasında Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini yerine getirdi.29 Temmuz 2016 tarihinde Tümamiralliğe getirildi, 2016-2017 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı görevini üstlendi. 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanı görevine atanan Tümamiral Yaycı, Müşerref Yaycı ile evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce ve Rusça bilmektedir.

ERDOĞAN TEBRİK ETMİŞTİ

Yaycı, Balyoz kumpas davasında tutuklanıp yargılandı. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında bulunan Tümamiral Yaycı, Erdoğan tarafından bir konuşmasında açıkça kutlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Aralık 2019'da Piri Reis'in havuza çekilmesi töreninde Yaycı hakkında övgü dolu sözler söylemişti.

15 Temmuz'dan sonra Tümamiralliğe terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı görevine getirilen Yaycı, geçen yıl geçtiğimiz yıl Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak atanması beklenirken terfi ettirilmedi.

Yaycı Libya ile yapılan deniz yetki alanı anlaşmasının mimarıydı. 

Gazeteci Nedim Şener, kararnameden önce yazdığı “FETÖ tasfiye mi ediliyor, tasfiye mi ediyor?” başlıklı yazısında Tümamiral Cihat Yaycı'nın dosyasını soysal medya paylaşımlarıyla FETÖ’cülerin doldurduğunu belirtmişti.

Nedim Şener, Tümamiral Cihat Yaycı'ya yönelik operasyonu şöyle özetlemişti:

“FETÖ’cüler birisi hakkında Ergenekoncu, Ulusalcı, yolsuzluk yapıyor ya da siyasi bir partiye, derneğe yakın diye yazdıklarında bu dosyasına giriyor. Belki terfi edemiyor, belki emekliye ayrılıyor. Anlamadığım şu: Bu yöntemle FETÖ, TSK’dan tasfiye mi ediliyor, TSK’da tasfiye mi yapıyor?”

Haber Kaynak : Karar Haber


HABERLER