Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Business Insider: Erdoğan'ın taktiği, Putin efsanesini yok etti

Amerikan Business Insider web sitesinde yayımlanan bir analiz haberde, “Erdoğan’ın taktiği, Avrupa’nın korktuğu Putin efsanesini yok etti” denildi.

Amerikan Business Insider web sitesinde yayımlanan bir analiz haberde, “Erdoğan'ın taktiği, Avrupa'nın korktuğu Putin efsanesini yok etti” denildi.

Business Insider'da yayımlanan ‘ilginç' analiz haber şöyle:

Türkiye bu yıl, Rusya destekli askeri güçlere ve milislere karşı dolaylı çatışmalara girdi ve tüm başarısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hedeflerini devirdi.

Son zamanlarda Türkiye, Sovyetler Birliği'nin çöküşünün bir kalıntısı olan ve yaklaşık 30 yıl önce Ermenistan tarafından işgal edilmiş olan Karabağ bölgesinde Rusya tarafından desteklenen Ermenistan'a karşı savaşında Azerbaycan'ı destekledi. Türkiye her zaman Azerbaycan'ın müttefiki oldu; Rusya ise Ermenistan'ı destekliyor ve ülkede kalıcı bir askeri üsse sahip.

Erdoğan'ın özel "taktiği"

Askeri analistler, Türkiye'nin artan cesaretinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davranışından kaynaklandığına inanıyor. Bu gelişmeler, NATO için çalışan ve Orta Doğu'da ikamet eden bir askeri analistin Business Insider'a, "Erdoğan, Putin'den daha Putinci oldu" demesine yol açtı.

Ve bu görüşler, Erdoğan'ı bu şekilde hareket etmeye teşvik eden şeyin, Putin'in Suriye ve Libya'daki güçlerinin uzun vadeli yoğunlaşması ve Ukrayna'nın büyük bir bölümünü ciddi bir muhalefet olmaksızın ilhak etmesi konusunda Batı'dan aldığı zayıf tepkiler olduğu yönündedir.

Sonuç olarak, geçen yıl Suriye ve Libya'daki çatışmalarda daha fazla Türk rolüne tanık olundu. Askeri analist, "Erdoğan kendisine sunulan, ucuz ama aynı zamanda etkili olan drone programına baktı ve kendi kendine şöyle dedi: Neden aynı şeyi yapmıyorum?" O zaman bu taktiklerin o yerlerde eskisinden daha iyi işlediği ortaya çıktı.

Buradaki kaynak, Türkiye'nin çok sayıda pahalı, Rus yapımı zırhlı aracı imha etmeyi başaran yerel olarak üretilmiş ve ucuz insansız hava araçları sürülerini kullandığını gösteriyor. Azerbaycan, Karabağ savaşlarında da bu Türk insansız hava araçlarını kullandı.

Suriye ve Libya'daki Türk başarısı

Rusya bu yılın başlarında, Başkent Trablus'u kontrol etme ve uluslararası kabul görmüş Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni devirmeyi amaçlayan saldırılarında Libya savaş ağası Halife Hafter'e sadık güçleri desteklemek için bu ülkeye paralı askerler, silahlar ve hava desteği göndermişti.

O zamanlar Putin, Mısır ve BAE'deki müttefikleri, kazançlı petrol anlaşmalarıyla Libya'ya geri döneceklerine ve kolay bir zafere doğru ilerlediklerine inanıyorlardı.

Ancak Türkiye bunu, Trablus hükümetine özel bir destek vererek kendi rolünü oluşturmaya çalışmak için bir fırsat olarak gördü. Türkiye, Libya'da da Rusya'nın ilerlemesini durdurarak ve ilgili tarafları ateşi kesip, müzakerelere başlamaya zorlayabildi.

Aynı şekilde Ekim 2019'da Türk ordusu, Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin Türkiye ile sınır vilayetinde ilerlemesini durdurmak amacıyla ilk kez Suriye'nin İdlib vilayetine girdi. Birkaç hafta süren ateş alışverişinin ardından Türkler, dronların desteğiyle rejimin ilerlemesini durdurmayı bir kez daha başardılar

Devamı >>>