YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


BUNLAR MI MÜTTEFİK!

Ankara’nın başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’na en büyük tepkiyi Türkiye’nin de içinde yer aldığı NATO üyesi ülkeler verdi.

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu ortadan kaldırmak için Ankara’nın  başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’na en büyük tepkiyi  Türkiye’nin de içinde yer aldığı NATO üyesi ülkeler verdi. Başta ABD, Almanya, Fransa ve  Hollanda olmak üzere  NATO ve AB üyesi 30’a yakın ülke Türkiye’ye karşı yaptırım kararı aldı.

AMBARGO YETMEDİ NATO’YA BASKI YAPACAK

ABD, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonu gerekçesiyle Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’e yaptırım kararı aldı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, Türkiye’nin harekâtı durdurmasına yönelik NATO müttefiklerine baskı yapacağını belirtti.

ALMANYA VE FRANSA BAŞI ÇEKTİ

AB’nin kurucu üyelerinden Almanya ile Fransa, Barış Pınarı Harekâtı’nın 4’üncü gününde Türkiye’ye silah satışını askıya aldıklarını açıklayan ilk ülkeler olmuştu. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın iddiasına göre Volkswagen, Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını erteledi. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği ifade edildi.

İNGİLTERE’DEN SİLAH VETOSU

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Türkiye’ye silah ihracatı lisanslarını incelemeye aldıklarını ve bu süreçte Suriye’de kullanılabilecek yeni silah ihracı lisansı vermeyeceklerini söyledi. Türkiye’ye silah satışını askıya alan ya da durduran Avrupa Birliği ülkelerinin arasına Çekya da katıldı.

KANADA’DAN KINAMA, YUNANİSTAN’DAN KÜSTAH ÇIKIŞ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin harekâtını “işgal” olarak nitelerken, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ülkesinin harekatı kesin suretle kınadığını belirtti.

AB ÜLKELERİ TEK SES

Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya, Türkiye’ye silah ihracatını durdurma kararı aldığını açıkladı. Hollanda ve İsveç de Türkiye’ye askeri ürünlerin ihracatını askıya aldıklarını duyurdu. İtalya ise Türkiye’ye silah ihracatının yasaklanacağını açıkladı.

NORVEÇ ASKIYA ALDI ESTONYA DURDURUN DEDİ

Norveç’te yayınlanan Dagbladet gazetesi, Dışişleri Bakanlığı kararıyla Türkiye’ye ihraç edilen askeri ürünlerle ilgili lisansların askıya alındığını açıkladı. Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsula da harekâttan dolayı endişe duyduklarını belirterek, “harekâtı durdurun” çağrısı yaptı.

Haber Kaynak : Milli Gazete


Anahtar Kelimeler: BUNLAR MÜTTEFİK!

HABERLER