Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Bulgaristan, Levent Göktaş’ın iadesini reddetti: “Adil yargılanmayacak”

Haskova Bölge Mahkemesi, Türkiye’nin Hablemitoğlu suikastı firari sanığı Levent Göktaş hakkındaki iade talebini “adil yargılanmayacağı” gerekçesiyle reddetti.

Bulgaristan’da Haskova Bölge Mahkemesi, Necip Hablemitoğlu suikastının firari sanığı emekli Albay Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesini reddetti. 

Dört saat süren duruşmada Göktaş’ın avukatları, müvekkillerinin Türkiye’ye iade edilmesi durumunda adil yargılanmayacağını iddia ederek, iade edilmemesini talep etti. Mahkeme, avukatların savunmasını kabul ederek, Göktaş’ın sınır dışı edilmesini reddetti.

Suç örgütü kurmakla suçlanıyor

Hablemitoğlu suikastıyla ilgili geçen hafta kabul edilen iddianamede Levent Göktaş, ÖKK’da (Özel Kuvvetler Komutanlığı) görevli olduğu dönemde altında görev yapan dört subayın mensubu olduğu “Mustafa Levent Göktaş suç örgütü” diye tanımlanan bir örgüt kurmakla ve bu örgütün bir faaliyeti olarak Hablemitoğlu suikastını organize etmekle suçlandı.

Hablemitoğlu soruşturması kapsamında 8 Haziran’da hakkında gözaltı kararı alınan Göktaş, evinde bulunamamıştı.

Göktaş’ın İstanbul’dan ayrılarak Antalya’ya gittiği tespit edilmesi ve Antalya’da da izinin bulunması üzerine yeniden İstanbul’a döndüğü ve gözaltı kararı öncesinde avukatlığını yaptığı İnan Kıraç’a ait Kıraça Holding binasına giriş yaptığı tespit edilmişti.

Yaklaşık üç ay yakalanamayan Göktaş, 2 Eylül’de kaçak yollardan girdiği Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalanmıştı.

2004’te TSK’dan emekli olduktan sonra avukatlık yapmaya başlayan Göktaş’ın, İnan Kıraç ve ABD’de tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz arasındaki ticari ihtilafı çözen kişi olduğu ortaya çıkmıştı.Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER