Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Boğaziçili akademisyenler rektörlüğe sırtını döndü

Erdoğan’ın dışarıdan Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadığı Melih Bulu’nun görevi devraldığı sırada bir grup akademisyen cüppeleriyle rektörlük binasına arkalarını dönerek atamayı sessizce protesto etti.

2 Ocak tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Haliç Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’nun siyasi geçmişi ve atanma yöntemine tepkiler sürüyor.

Polis, dün (4 Ocak) öğrencilerin üniversitenin iki kampusu önünde ve içinde düzenledikleri protesto gösterisine katılan 28 kişi için bu sabaha karşı 05.00’de ev baskınları yaptı.

Baskınlarda, eylem sırasında “polise mukavemet gösterdiğ” ve “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” ettikleri sebebiyle gözaltı kararı çıkartılan 28 kişiden 17’si yakalanarak gözaltına alındı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, gözaltına alınan öğrencilere ilişkin yaptığı açıklamada, “An itibariyle 17 gözaltı vardı. Bu gözaltına alınan 17 kişiden sadece 2’si Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi. Gözaltına alınan 17 kişi arasında MLKP dahil örgütsel kaydı olanlar da var” dedi. Bakan yardımcısı, kaç öğrencinin MLKP, kaç öğrencinin örgütsel kaydı olduğuyla ilgili bir bilgi vermedi.

Akademisyenlerden rektör atamasına “sessiz” protesto

Bu arada, Melih Bulu’nun atanmasına yönelik protestolar bugün de devam ediyor. Üniversitede gerçekleşen görev devir-teslim töreni esnasında üniversitenin öğretim üyeleri cüppelerini gitip arkalarını rektörlük binasına dönerek karara tepkilerini gösterdi.
HABERLER