Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


BM zulüm kamplarını incelesin

Uygurlara yönelik ayrımcılığın soykırım sınırlarına yaklaştığını belirten İngiliz hükümetinden Pekin’e çağrı geldi.

Çin’i Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı “yoğun, korkunç” insan hakları ihlalleriyle suçlayan ve bunun sorumlularına karşı yaptırımların söz konusu olabileceğini bildiren İngiltere Pekin yönetimine baskısını artırıyor. Uygurlara yönelik baskıların ve ayrımcılığın soykırım sınırlarına yaklaştığını savunan Londra’dan, Pekin yönetimine uluslararası uzmanların bölgeye girişine izin verme çağrısı geldi.  

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, dün yaptığı açıklamada, “Çin tüm bunların Batı’nın uydurduğu yalanlar olduğunu ve İngiltere’nin bu grubun başını çektiğini söylüyor. Bizim söylediğimiz şu: Eğer bu suçlamaları, iddiaları ve raporları reddediyorsanız, her şeyi açığa kavuşturmanın bir yolu var. BM İnsan Hakları Komiseri’nin bu tesisleri ziyaret etmesine izin verin” diye konuştu.  

Geçen hafta BBC’ye konuşan Raab, Müslüman Uygurlara yönelik zorla kısırlaştırma ve daha geniş baskıların “uzun zamandır görülmemiş şeyleri hatırlattığını” söylemişti.  

Raab, İngiltere’nin bu konuda gerekli adımı atmak üzere müttefikleriyle çalışacağını kaydetmişti. Uygurların gözleri bağlı bir halde trenlere bindirildiğini gösteren ve Avustralya güvenlik birimleri tarafından doğrulanan İHA ile çekilmiş videodan görüntüler izletilen Çin’in Londra Büyükelçisi ise, bu görüntüler hakkında bilgisi olmadığını ve “herhangi bir ülkede mahkumların bu şekilde transfer edilebildiğini” söylemişti. 

 Çin’de bir milyon civarında Uygur Türkü ve diğer Müslüman azınlıkların gözaltı kamplarında tutulduğu tahmin ediliyor.  Çin bu beyin yıkama kamplarını “yeniden eğitim” kampları olarak adlandırıyor.  
Anahtar Kelimeler: zulüm kamplarını incelesin

HABERLER