Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


"Biz 40 yıldır İslam Şeriatı'nın tesisi için savaşıyoruz"

Al Jazeera'dan Zeyn Tevfik'in konuştuğu Taliban Siyasi Büro Sorumlusu barış görüşmeleri süreci ve gelinen son noktaya dair önemli bilgiler verdi.

Al Jazeera'dan Zeyn Tevfik'e konuşan Taliban Siyasi Büro Sorumlusu barış görüşmeleri gelinen noktayı değerlendirdi. 

''- Afganistan'dan tüm yabancı güçlerin çekilmesi.

- Hiç bir gücün Afgan topraklarını ABD ve müttefiklerine karşı kullanmasına müsaade edilmemesi.

- Afgan tarafların müzakerelere başlaması

- Afganlar arası görüşmelerde ateşkesin bir gündem maddesi olması'' şeklinde özetledi.

18 yıllık mücadele kaldığı yerden sürer

ABD Başkanı Donald Trum'ın Afganistan görüşmelerini dondurduk açıklamasını da değerlendiren Şahin, ''Şayet  Amerika bize saldırmadan çekilmek istiyorsa, anlaşmayı da imzalarsa, onlara saldırmayız ve Afganistan'dan çekilmeleri için onlara güvenli geçiş koridoru açarız.

Bunun yerine bize saldırmayı tercih edip bombardımanları sürerse  18 yıllık mücadele kaldığı yerden devam eder'' diye konuştu.

NATO güçlerini çekecek

Suheyl Şahin, Aljazeera moderatörü Zeyn Tevfik'in 'NATO güçlerinin çekilmesi de anlaşma dahilinde mi ?' sorusuna, ''Amerikalılar görüşmelerde NATO de dahil tüm yabancı unsurları temsil ediyor. Anlaşmada NATO güçlerinin de ülkeden çekileceği şartı var ve bu da anlaşmanın bir parçası'' sözleriyle cevap verdi.

Her Afganlı yeni hükümette temsil hakkı kazanacak

Afganistan'ın bağımsız, müreffeh bir ülke olacağı vurgusu yapan Taliban sözcüsü, ülkemizin, siyasi, iktisadi kararlarını kendi başına alacak ve bunları uygulayacak güce sahip olacak. Hiç bir harici güç ''İster süper güç olsun isterse hiç gücü olmasın'' kimse ona bir kanun, kural dikte edemeyecek. Afgan halkı, ülkenin kurulacak hükümetinde temsil hakkı kazanacak. Hep birlikte ülkenin yeniden inşası, rehabilitasyonu ve gelişimi için tıpkı bir ailenin fertleri gibi çalışacağız.

 40 yıldır İslam Şeriatı için savaşıyoruz

ABD ile yürütülen müzakerelerle Afganistan içi görüşme maddelerini ayrı ayrı değerlendiren Tabilan Sözcüsü Suhely Şahin, ''İçe dönük müzakerelerde konuşulacak konular farklı. Bizim öncelikli şartımız kurulacak hükümet İslami bir hükümet olacak. Bunun şekline bu temaslarda karar vereceğiz. Zira son 40 senedir, Müslüman Afgan halkı ve mücahitler canlarını İslami bir hükümetin tesisi için feda ettiler.

Kaynak: dogruhaber.com.tr
HABERLER