Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Binali Yıldırım eski görevine geri dönüyor!

İBB başkan adaylığı nedeniyle TBMM Başkanlığı'nı bırakan Binali Yıldırım, eski görevine tekrar geri döneceği iddia edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için 12 Temmuz'da seçim yapılacak. Meclis Başkanlığı görevini halen sürdüren Mustafa Şentop’un görevine devam edeceği belirtilirken, Binali Yıldırım’ın eski görevine döneceğini iddia edenler de bulunuyor. Meclis Başkanlığı için belirlenen seçim takvimi, 2-12 Temmuz arasında işleyecek. Aday başvuruları için 5 gün süre tanınacak.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, TBMM Başkanlığı seçimi, bir yasama döneminde iki kez yapılıyor. Başkanlar, ilk dönem iki, ikinci dönem üç yıl süreyle görev üstleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adaylığı nedeniyle TBMM Başkanlığı’nı bırakan Binali Yıldırım’ın kalan süresi başkan seçilen Mustafa Şentop tarafından tamamlandı. Şimdi ikinci dönem için belirlenen takvime göre en geç 12 Temmuz’da yeni TBMM Başkanı seçilmiş olacak.

"BİNALİ YILDIRIM ESKİ GÖREVİNE DÖNEBİLİR"

Kulislerde, Meclis Başkanlığı seçimi ile olası kabine değişikliği arasında ilişki kuruluyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’e gidecek olması, yeni dönem kabine değişikliği üzerinde çalışacağı iddialarını yeniden gündeme taşıdı. Şentop’un görevine devam edeceğine ilişkin değerlendirme yapanların yanı sıra, Yıldırım’ın eski görevine döneceği, Şentop’a da kabinede görev verileceği iddialar arasında yer alıyor. Bu da bir dizi görev değişikliğini gündeme getirecek.

Yıldırım’ın TBMM’nin yeniden açılmasının ardından kulislerde sık görünmesini, milletvekilleriyle bir araya gelerek sohbet etmesini ve baklava yemelerini ısınma turu olarak yorumlayanlar bulunuyor. Ancak Yıldırım’la sohbet edenler, kendisinin bu konuda hiç renk vermediğini de belirtiyorlar.

YILDIRIM 7 AY BAŞKANLIK YAPMIŞTI

Binali Yıldırım, Meclis’te 12 Temmuz 2018’deki 3’üncü turda 335 oyla TBMM Başkanı seçildi. Yıldırım, 7 ay sonra belediye başkan adaylığı için görevinden istifa etti. Bunun üzerine AK Parti Tekirdağ Milletvekili Şentop, 24 Şubat 2019’da 3’üncü turda 336 oyla başkan seçildi.

 


Haber Kaynak : Milli Gazete


Anahtar Kelimeler: Binali Yıldırım görevine dönüyor!

HABERLER