YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Bilim Kurulu Üyesi normale dönülecek tarihi açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, ''Normal hayata ne zaman döneriz?'' sorusuna, ''Kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu, Haziran başı gibi dönebiliriz'' yanıtını verdi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak  açıklamalarda bulundu.

"Normal hayata ne zaman döneriz?" sorusu üzerine "Birkaç günkü ülke rakamlarımız olumlu bir tablo sunuyor. Bunu şimdiden cevaplamak için de aslında erken" diyen Kara, "Yarın gelecek rakamlara da bakmamız gerekiyor. Normal hayata dönüşümüz kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak mayıs sonu haziran başı olabilir" ifadesini kullandı.

Sohbetin devamında yöneltilen sorular ve Kara'nın bunlara verdiği yanıtlar şöyle:

- Klimanın virüsle nasıl bir ilişkisi var?

Eğer filtresi düzenli temizleniyorsa çok ciddi bir sorun yaratmıyor. Eğer düzenli temizlenmezse ve bakımı yapılmazsa enfeksiyon olarak klima sıkıntı yaratabilir. Ama gerçek yaşamda bu oldukça düşüktür.

- Koronavirüs kumaşlarda uzun süre yaşıyor mu?

Virüsün insan vücuduna giriş yolu solunum sistemi olarak gerçekleşiyor. Şu ana kadar gıdalarla ilgili bir virüs bulaşma durumu görmedik. Elinizi, yüzünüzü mutlaka yıkayınız ve yüzünüze sürmeyiniz. Bu daha korunaklı bir durumdur. Kumaşların üzerinde ise virüs bir nebze uzun yaşar. Ama kumaş üzerinde kalan virüs bizi daha mı hasta yapar, bu konuda henüz bir bulgu yok.

- Bahar alerjisi koronavirüsle nasıl ayırt edilir?

Koronavirüste ateş daha fazla görülür, boğazda daha kesin bir ağrı ve acı olur. Koronavirüste bulgularında burun akıntısı çok fazla olmaz, bunu da biliyoruz.

- Hastalanan kişi bağışıklık kazanıyor mu?

Hastalanan kişi bir miktar kazanıyor. Ama bunu bir miktar olarak biliyoruz. Ama koronavirüs enfeksiyonunda böyle bir özelliğe rastlamadık. Bir miktar bağışıklık kazandığını biliyoruz ve bu yüzden de plazma tedavisine başladık. Ancak bunun süresi ne kadar olacak bilmiyoruz.

- Aşı bulunmazsa böyle mi yaşayacağız?

Koronavirüs aşısında ocak ayı gibi, belki aralık gibi ilk uygulamayı bekliyoruz. Çok güzel sonuçlar elde ediyoruz fakat örnek vermek gerekirse de sıtma aşısı 32 senede bulundu. Kilolu grupta hastalığın daha ağır seyrettiğini öğrenmeye başladık. Ama sigara içenlerde risk oldukça yüksek.

Haber Kaynak : Timeturk