Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Biden'in CIA başkan adayı belli oldu! Türkiye’yi yakından tanıyor!

ABD başkanlığı tescillenen Joe Biden'in, CIA'in başına getireceği isim belli oldu! Türkiye’yi yakından tanıyor.

Kongre baskının gölgesinde başkanlığı tescil edilen  ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, uzun süre diplomatlık yapmış William Burns'ü ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) başkanlığına aday göstermeye hazırlanıyor. Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev alan Burns, Türkiye ile ilgili birçok açıklamasıyla yakından tanınıyor.

TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN TANIYOR

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın başkanlığına aday göstereceği açıklanan Burns, 33 yıllık kariyerinde birçok görevde bulundu. Burns, Barack Obama döneminde Dışişleri bakanı Hillary Clinton'ın bakan yardımcılığı görevini üstlenmişti. Burs, Dışişleri Bakan Yardımcılığı sırasında sık sık Türkiye’ye geldi. Türkiye'de temaslarda bulunan Burns, Suriye krizi, İran’ın nükleer programı, terörle mücadele ve Kıbrıs konularını masaya yatırmıştı.

PKK VE ARAP BAHARI AÇIKLAMASI

2012 yılında yaptığı bir açıklamada, “Türkiye’nin ortak düşmanımız PKK ile mücadelesine çok güçlü bir şekilde destek veriyoruz. Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde iş birliği için pratik yollar bulmak ve iş birliği içerisinde çalışmaya devam etmek için yollar arıyoruz” ifadelerinin yanı sıra 2012 yılının başında Türkiye’ye gelerek dönemin Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ve Feridun Siniroğlu ile görüşen Burns, Orta Doğu’da hızla yayılan Arap Baharı ile ilgili olarak da, “Türkiye dinamik demokratik toplumu, dünya ile entegre olmuş bir ekonomi ve derin bir İslami miras ve kültürle birleştiren bir ülke olarak önemli bir model oluyor” demişti.
HABERLER