Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Beştepe'de Anayasa toplantısı: Şentop da katılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki anayasa toplantısı Beştepe'de yapılıyor.

AK Parti başörtüsünde anayasa düzenlemesi için harekete geçmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Adalet Bakanı Bozdağ'a talimat vermişti. Gelinen noktada son olarak konuyla ilgili Beştepe'de bir toplantı düzenlendiği bildirildi.

Beştepe'deki toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık ederken kritik görüşmeye katılanlar arasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un da yer aldığı öğrenildi.

Yeni düzenlemeye göre; Anayasa'nın 24 ve 41. maddelerinde değişiklik planlanıyor.

DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİ

Anayasa'nın 24. maddesi din ve vicdan hürriyetini kapsıyor.

Bu maddeye kimsenin eğitim ve çalışma yaşamında, kılık kıyafetinden dolayı “ayrımcılığa tabi tutulamayacağı" ifadesinin eklenebileceği belirtiliyor.

Düzenlemelerin neler getireceğini anlatan Adalet Bakanı Bozdağ, birinci fıkranın ''Temel hak ve hürriyetlerin kullanılması ile kamu veya özel kesim tarafından sunulan hzimetlerden yararlanılması hiçbir kadının başının açık veya örtülü olması şartına bağlanamaz'' şeklinde olacağını belirtmişti.

Bozdağ'ın açıklamasına göre maddeye eklenecek ikinci fıkrada "Hiçbir kadın dini inancı nedeniyle başını örtmesi, tercih ettiği kıyafetinden dolayı eğitim-öğretim, çalışma, seçme-seçilme siyasi faliyette bulunma kamu hizmetleri ile diğer temel hak ve hürriyetleri kullanmaktan hiçbir suretle yoksun bırakılamaz" ifadeleri yer alacak.

EŞLER YERİNE “KADIN VE ERKEK” İFADESİ

41. madde ise “ailenin korunması ve çocuk hakları” ile ilgili. Bu maddedeki eşler ibaresi yerine “kadın ve erkek” ifadesinin kullanılması planlanıyor.

Bu düzenlemenin de ailenin korunmasıyla ilgili önemli bir konu olduğunu söyleyen Bozdağ, ''Birinci fıkrası aile, Türk toplumunun temelidir. Aile birliğinin kadın ve erkeğin evlenmesi ile kurulabilir ve ve eşler arasında eşitliğe dayanır şeklinde değiştiriliyor.'' demişti.

Geçen hafta imzaya açılan teklifin kısa süre içerisinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekim ayında duyurduğu kıyafetle ilgili kanun teklifinin Meclis'e sunulmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başörtüsüne anayasal güvence getirecek Anayasa değişikliği teklifi için çalışmalara başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Meclis'e sunduğu 'başörtüsü teklifi'ne karşı, Türkiye'de verdikleri mücadele sayesinde başörtüsü meselesi kalmadığını belirterek, ''Eğer dürüstseniz çözümü yasa değil anayasa düzeninde sağlayalım'' demişti.Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER