Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Belarus'tan Litvanya'ya giden muhalif lider Tihanovskaya: Kararı kendim verdim

Partit temsilcisi, bu sabah yaptığı açıklamada, “Yetkililer tarafından ülkeden çıkarıldı. Svetlana’nın başka şansı yoktu. " ifadelerini kullandı.

Doğu Avrupa ülkesi Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerini ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığının açıklanması sonrası sokaklardaki gerilim sürerken, muhalefet liderlerinden Svetlana Tihanovskaya’nın komşu Litvanya’ya gittiği açıklandı. Tihanovskaya, temsilcisinin ülkeden zorla çıkarıldığını söylemesine rağmen, kararı kendisinin verdiğini söylediği bir video yayınladı.

‘TAMAMEN BAĞIMSIZ KARAR VERDİM’

Tihanovskaya, YouTube’dan yayınlanan videoda, “Çok zor bir karar verdim. Bu, tamamen bağımsız olarak verdiğim bir karar” ifadelerini kullandı.

TEMSİLCİSİ ‘GİTME NİYETİ YOKTU’ DEMİŞTİ

37 yaşındaki muhalif adayın dün merkez seçim kurulu yetkilileriyle görüşmeye gittiği ve sonrasında kendisinden haber alınamadığı belirtiliyordu. Kampanya ekibi, bu toplantının ardından Tihanovskaya’ya telefonla ulaşamadıklarını açıklamıştı. Temsilcisi Olga Kovalkova da bu sabah yaptığı açıklamada, “Yetkililer tarafından ülkeden çıkarıldı. Svetlana’nın başka şansı yoktu. Bu ziyaretten beş dakika önce gelecek planlarımızı konuşuyorduk ve kesinlikle ülkeyi terk etme niyeti yoktu” demişti.

‘YEDİ SAAT GÖZALTINDA TUTULDU’

Tihanovskaya’nın Litvanya’da ve güvende olduğunu duyuran Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ise The Guardian gazetesine demecinde, muhalif liderin seçimde hile yapıldığına dair şikâyette bulunmasının ardından yedi saat boyunca gözaltında tutulduğunu ve sınırı bu sabah geçtiğini söylemişti.

Litvanyalı bakan, “Tihanovskaya ülkeden kaçtı mı, sınırdışı mı edildi?” sorusuna ise şu yanıtı vermişti: “Bildiğim kadarıyla, Belarus’u terk etme niyeti yoktu ama tek seçeneği buydu.”

Svetlana #Tikhanovskaya is safe. She is in #Lithuaniapic.twitter.com/6f9U2meoX0

— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) August 11, 2020

‘ZORLA GÖNDERİLMEDİ’

Belarus yetkilileri ise muhalif liderin ülkeden zorla gönderildiği suçlamasının reddetti. Rus haber ajansı RIA’ya konuşan sınır yetkilileri, Tihanovskaya’ya baskı yapılmadığını söyledi. Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) Başkanı Valeriy Vakulçik de dün akşam, Tihanovskaya’ya karşı suikast girişiminin engellendiğini açıklamıştı.

Belarus’ta pazar günü düzenlenen seçimleri 26 yıllık lider Lukaşenko’nun yüzde 80.23 oyla kazandığı açıklanmıştı. Yüzde 9.9 ile ikinci en yüksek oyu alan Tihanovskaya ise seçimleri kendisinin kazandığını savunarak sonuçları tanımadığını ilan etmişti. Tihanovskaya, Lukaşenko’yu iktidarı barışçıl yollardan bırakma çağrısı yapmıştı. Tihanovskaya destekçilerinin protestoları iki gündür devam ediyor


Haber Kaynak : Gazete Duvar


HABERLER