Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


BEDELLİ ASKERLİK KILAVUZU YAYIMLANDI! MSB´NİN SİTESİ ÇÖKTÜ

Bedelli askerlik kanunun Resmi Gazete´de yayımlanmasının ardından başvuru kılavuzu "asal.msb.gov.tr" adresinden yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı´nın (MSB) Askerlik Şubeleri (ASAL) olarak hizmet veren internet adresi çöktü.

TBMM´de 26 Temmuz 2018 tarihinde torba yasa teklifini içinde geçti ve Resmi Gazete´de bugünkü sayısında bedelli askerlik kanunu içeren karar yayımlandı. Resmi Gazete´de yayımlanan karara göre;

1 Ocak 1994 tarihinden önce doğanlar 15 bin Türk Lirası ödeyerek 21 günlük askeri eğitim ile askerlik yapmış sayılacak.

Yurt dışında yaşan ve bedelli askerlik kanununda yararlanmak isteyenlerin ödediği bin euroluk tutar 2 bin euroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

MSB´NİN SİTESİ ÇÖKTÜ

Milli Savunma Bakanlığı öğle saatlerine doğru ise Resmi Gazete´de yayımlanan bedelli askerlik kanunun başvuru kılavuzunu "asal.msb.gov.tr" adresinden yayımlandı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı´na ait internet sitesi yoğun erişimden dolayı çöktü.

Bedelli askerlik kanununda yararlanmak isteyen vatandaşların deyim yerindeyse siteye bir anda hücum etti. Bu yaşanan yoğunluğun ardından site çöktü.

 

Resmi Gazete´de yayımlanan bedelli askerlik kanunun tam metni ise şöyle:

1111 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Geçiçi madde 55- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1974 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğan 1076 sayılı Kanun ile bu Kanuna tabi yükümlüler; istekleri hâlinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç (3) ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları, 15,000 Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar kovertibl yabancı ülke parasını defaten ödemeleri ve 21 günlük askerlik eğitimini yerine getirmeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişle olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetindne muaf tutulanlar da istekleri hâlinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.

 

Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılırlar.

Bu ugulama kapsamında tahsil edilen tutarlar genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılı. Yatırılan bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarılmak üzere Hazine ve Maliya Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Bu madde hükümlerinen yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmazü başlatılmış olanlar sona erdirilir ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmez.

Bedelin ödenmesi ve uygulamaya ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığınca belirlenir."


Haber Kaynak : Milli Gazete


HABERLER