Bayramı Kurban Etmek -3 / Lübnan'daki Filistin Mülteci Kampları İzlenimleri (Şatilla)- Talip Özçelik

Talip ÖZÇELĞ'İN İzlenimleri; Burj el Barajne kampından sonra Şatilla kampına geçiyoruz,kampta 4156 kişi yaşıyor. 537 kişi de Suriye'den gelmiş savaş döneminde…

Şatilla da gördüğümüz manzara da aynı.Yıkık dökük binalar, binalardaki Lübnan iç savaşından kalma mermi izleri hala duruyor.Sokaklar çok dar,her şey diğer kamplarla aynı;dar sokaklar,çöpler,açıktan giden elektrik kabloları….

Şatilla'yı burada imam olarak görev yapan bir kardeşimiz gezdirdi b. Şatilla adı tarihe, katil İsrail'in gözetiminde yapılan katliamla geçti. Batı Beyrutu  15 Eylül 1982'de işgal eden İsrail 16,17, 18 Eylül'de bu katliamı gerçekleştirdi.

Lübnan'daki Filistinli mültecileri Hristiyan falanjistler istemiyordu. İsrail de sınırlarının yakınında,vatanlarına  geri dönmek isteyen ve toplu halde bulunan Filistinli istemiyordu. İsrail tanklarının kuşatması altında kamplara gelen 150 200 kişilik silahlı falanjist gurup  İki gün boyunca 18 Eylül'e kadar, kadın, çocuk yaşlı, genç demeden öldürdüler.Öldürdükleri insanları buldozerlerle açtıkları çukurlara gömdüler.

Washington post gazetesinden Norén Jenkinsin 23 Eylül 1982'de kamplarda gördüklerini şöyle anlatıyor:

"Yabancı gözlemciler cumartesi günü Şatilla'yı  gezdiklerinden gerçek bir kabusla karşılaştılar. Kadınlar,şişmeye başlamış cesetlerin başında ağlıyordu. Bütün sokaklar mermi kovanlarıyla doluydu.İçlerinde insanlar bulunan evler buldozerlerle yıkılıp yerle bir edilmişti. Delik deşik duvarların diplerinde kurşuna dizildikleri belli olan cesetler gruplar halinde yığılıydı, sokaklar kaçmaya çalışırken vurulan insanların cesetleriyle doluydu. "   

Yine iki Amerikalı gazeteci Ralp Şecek  ve Manş Yayın, ŞATİİLLA katliamı hakkında araştırma komisyonuna verdikleri ifadede şöyle diyorlar:

Yazı dizisinin İkinci bölümü için tıklayınız: 

http://www.hertaraf.com/haber-bayrami-kurban-etmek-2-lubnan-daki-filistin-multeci-kamplari-izlenimleri--talip-ozcelik-3100

 HABERLER